Ознака: казахстан

Двајца македонски државјани во Казахстан побарале помош од амбасадата

Засега само двајца македонски државјани се обратиле до амбасадата во Казахстан, поради ситни потреби на чие барање е веднаш одговорено; но, ниту еден од...

Казахстан го приведе поранешниот шеф за национална безбедност

Казахстанските власти го приведоа Карим Масимов, поранешен шеф на Комитетот за национална безбедност под сомнение за предавство, соопшти во саботата Комитетот за национална безбедност. Десетици...

Руската миротворна улога во Казахстан претставува ризик, но може да донесе...

Кризната ситуација во Казахстан по избивањето на насилните протести поради зголемувањето на цените на енергенсите се чувствува и во Русија, која одржува блиски односи...

МНР: Македонските граѓани во Казахстан се на безбедно

Министерството за надворешни работи информира дека согласно остварените комуникации со дел од македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Казахстан, тие се безбедни...

Во Казахстан убиени 12 полицајци, повеќе од 1000 луѓе повредени

Повеќе од 1.000 луѓе се повредени во масовните немири во различни региони на Казахстан, од кои речиси 400 се хоспитализирани, додека 62 лица се...

Во немирите во Казахстан, убиени осум полицајци и ранети 317 луѓе

Министерството за внатрешни работи на Казахстан соопшти дека осум полицајци и војници на националната гарда се убиени, а 317 лица се ранети за време...

Ескалира хаосот во Казахстан, падна првата жртва

Протестите кои почнаа во неделата, синоќа и утринава, прераснаа во насилство, што доведе до пад на Владата во Казахстан. Жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите...

Поскапувањето на гасот доведе до насилни демонстрации во Казахстан

Демонстранти денеска упаднаа во канцеларијата на градоначалникот на Алмати, најголемиот град во Казахстан, откако избија протести поради поскапувањето на енергенсите. Полицијата се обиде со солзавец...

Серија експлозии во воена база во Казахстан, има загинати и голем...

Најмалку пет лица загинаа, а 90 се повредени во серија експлозии во воена база во јужен Казахстан, јавуваат светските агенции. До експлозиите дошло откако избувнал...

Казахстан последна проверка пред ЕП

Ќе има некои ротации во тимот, некои ќе играат, а некои ќе ги одмориме, но сите ќе добијат шанса. На Енис Барди му истече...