Ознака: казахстан

Поплави во Русија и Казахстан: Нивото на реката Урал во Оренбург...

Нивото на водата во реката Урал во Оренбург во текот на ноќта надмина 11 метри и достигна 1.120 сантиметри, изјави првиот заменик градоначалник Алексеј...

Во Русија и Казахстан евакуирани над 100.000 лица поради големите поплави

Русија и Казахстан наредија евакуација на повеќе од 100.000 лица по брзото топење на снегот што придонесе за надоаѓање на реките и доведе до...

Казахстан станува привлечен субјект за црпење нуклеарно гориво

Европа во потрага по замена за рускиот ураниум Подготвил: Mарјан Велевски Земјите од Источна Европа и Соединетите Американски Држави се обидуваат да ја намалат зависноста...

Дворкович: Во следните денови ќе го славиме шахот

СП во забрзан шах почна вчера (со вкупно 11 кола), а во брз ќе се игра в четврток и в петок (17 кола), за...

Казахстан ѝ даде на Украина 41 генератор за болниците

Казахстан ѝ даде на Украина 41 генератор за ублажување на енергетската криза, соопшти официјален Киев. – Добивме прекрасен подарок под елката од нашата братска нација...

Токаев победи на изборите во Казахстан

Актуелниот претседател на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев победи на претседателските избори одржани во неделата, освојувајќи 81,31 отсто од гласовите, денеска и официјално потврди претседателот на...

Папата следната недела е престојува во посета на Казахстан

Следната недела, поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ќе отпатува во Казахстан во тридневна посета, каде што ќе учествува на меѓуверски собир со присуство...

Хаос и опортунизам во Казахстан

Протестите што на 2 јануари избувнаа во Казахстан, брзо се претворија во нереди во сите поголеми градови во земјата. Што сакаат демонстрантите и каков...

Милиони жители во Централна Азија без струја

Трите централноазиски држави Казахстан, Киргистан и Узбекистан денеска беа погодени од големи прекини на електричната енергија предизвикани од случаен дефект, што го наруши функционирањето...

Казахстанскиот министер за одбрана го плати цехот за немирите

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев денеска го смени министерот за одбрана, обвинувајќи го дека не покажал доволно решителност и иницијатива како одговор на неодамнешните немири...