Ознака: казахстан

Казахстан: Почнува повлекувањето на војниците на ОДКБ

Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев изјави дека војниците на Организацијата на договорот за колективна безбедност (ОДКБ), предводени од Русија, ќе почнат да се повлекуваат...

По повеќедневните немири, избран нов премиер

Казахстан По повеќедневните немири, Казахстан доби нов премиер. Парламентот едногласно го избра Алихан Смаилов за претседател на Владата. Смаилов беше казахстански министер за финансии во...

Путин вети дека ќе им стави крај на „шарените револуции“

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека безбедносниот блок предводен од Москва ќе ги заштити сојузниците од т.н. „шарени револуции“ во соседството, откако минатата недела...

Токаев: Во Казахстан повторно е воспоставен ред

Повторно воспоставен ред во Казахстан, рече претседателот Касим-Жомарт Токаев на состанокот на безбедносната алијанса предводена од Русија по неколкудневните насилни немири во кои повеќе...

Протестите во Казахстан направиле штета од 212 милиони долари

За време на насилните протести и немири во Казахстан, направна е штета од 212 милиони долари, објави турската агенција „Анадолија“. Привремениот министер за внатрешни работи...

Состојбата навидум помирна, тензијата тлее

Неизвесни времиња пристигнаа во некогашната советска држава Казахстан. Демонстрации, апсења и пукања беа сликите што доаѓаа од градовите во земјата, а за тоа време...

Во Казахстан уапсени 5.800 луѓе, соопшти кабинетот на претседателот Токаев

Претседателскиот кабинет на Казахстан денеска соопшти дека околу 5.800 луѓе се приведени од полицијата за време на протестите кои изминатата недела преминаа во насилство...

Во Алмати воведен полицискиот час

Во најголемиот град на Казахстан, Алмати, во 20 часот по локално време на сила стапи полицискиот час кој го најавиле сирени. Полицискиот час ќе трае...

Двајца македонски државјани во Казахстан побарале помош од амбасадата

Засега само двајца македонски државјани се обратиле до амбасадата во Казахстан, поради ситни потреби на чие барање е веднаш одговорено; но, ниту еден од...

Казахстан го приведе поранешниот шеф за национална безбедност

Казахстанските власти го приведоа Карим Масимов, поранешен шеф на Комитетот за национална безбедност под сомнение за предавство, соопшти во саботата Комитетот за национална безбедност. Десетици...