Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25183)

Домување

Организирајте ги книгите еднаш засекогаш Домашните библиотеки често се вистинско освежување на домот. Освен што постојат најразлични полици што го збогатуваат ентериерот, и самото редење...

Лето што трае половина година може да стане честа појава до...

Научниците сметаат дека лето што ќе трае половина година на северната хемисфера би можело да стане честа појава до 2100 година. Тоа се должи на...

„Фејсбук“ создава платформа на Инстаграм приспособена за малолетници

Компанијата „Фејсбук“ прави верзија на Инстаграм што ќе биде наменета за деца под 13-годишна возраст, пренесува списанието „Пипл“. - Децата сѐ повеќе ги прашуваат родителите...

Антарктикот е најмистериозното место на светот

Тој беше последен откриен и поради тешките услови за живот на толку ниски температури никогаш не бил населен со луѓе. Тоа се промени од...

Вулканите или луѓето – кој има поголемо влијание врз климатските промени

Вулканите имаат многу мало влијание врз температурните промени во последно време, освен во краткиот период по ерупцијата Климатските скептици честопати покажуваат со прст кон вулкански...

Панорама / Мегафони на омразата

Приштина - Пратениците од осмиот состав на Собранието на Косово положија заклетва на конститутивната седница што се одржа вчера, а Глаук Коњуфца од движењето...

Мерките попуштаат, епидемиолозите се противат

Србија Владата на Србија донесе одлука за олабавување на рестрикциите, кои предвидуваа затворање на сите објекти, освен на продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи....

Помалите членки на ЕУ во дипломатска офанзива за Западен Балкан

Во одвоени иницијативи е нагласениот интерес, пред сѐ на Хрватска и на Словенија, и на другите земји што имаат поблиски економски и политички односи...

Растот на минималната плата меѓу желбите и можностите

Прашавме некои од универзитетските професори дали има простор минималецот да достигне 16 илјади денари, како што предлагаат синдикатите. Експертската јавност има поделени ставови, едни...

И народните кујни во „карантин“

Приготвувањето храна во затворен простор и заеднички ручек на гладните во една трпезарија сега се оневозможени, па се практикуваат други начини на приготвување и...