Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25183)

Спортски вести

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ЕВРОПА Гигу и Линдберг во трка и по петтиот голем трофеј Во пресрет на осминафиналната фаза во Лига на Европа (ЛЕ), која...

Околината и јас сме едно

Етика за млади Јас сум суштество. Имам тело и душа. Физичкиот живот го живеам со основите и силите на телото, со неговите потреби и барања....

Во Токио ќе играат сите освојувачи на медали на ЛОИ 2016

На олимпискиот ракометен турнир селекции во машка и во женска конкуренција ќе имаат Јапонија, Норвешка, Шведска, Шпанија и Франција РАКОМЕТ Селекциите на Црна Гора, Норвешка и...

Александра Гакидова е нова претседателка на ШФМ

Зад мене стои екипа од искусни шаховски работници ентузијасти, а верувам дека со заедничка работа и со енергијата што ја има секој од нас...

Ако еднаш го удомиме детето во театарот, сме го удомиле засекогаш

На 20 март се одбележи Меѓународниот ден на театарот за деца, па по тој повод го објавуваме текстот на писателот Трајче Кацаров за важноста...

Тажниот продавач на смев

Низ страниците на македонската литература за деца Седеше на тротоарот од една мала полуосветлена уличка. Тоа беше само мало старче со долга бела брада, а...

Рекорден број европски репрезентации ја почнуваат трката за пласман на СП

Вкупно 55 репрезентации од утре тргнуваат по 13-те места за Стариот Континент на фудбалското СП 2022 во Катар. Македонија во првото коло од квалификациите...

Јатки на мудроста

Драги деца, во „Колибри“ можете да ја читате рубриката „Јатки на мудроста“, умните мисли на познатиот македонски писател за деца Стојан Тарапуза. Ова се...

Јато од злато

Од творештвото на писателот Ванчо Полазаревски Изгреала Месечина По небото езди Се распрснале околу неа Безброј ѕвезди Плови Месечино Да видиш дали Се на број Ѕвездичките рој Ако некоја фали Мора да е на...

Денеска онлајн предавање за градинарството

Денеска, од 13 часот, преку платформата Зум, ќе се одржи онлајн предавање на тема „Градинарството како важен сегмент во воспитно-образовниот процес“. Настанот е во...