Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24772)

За пласман на ЛОИ Македонија би играла во Германија или во...

Советот на Светската ракометна федерација (ИХФ) ги одреди Франција, Норвешка и Германија за домаќини на машките олимписки квалификациски турнири за пласман на Летните олимписки...

Продолжуваат преговорите за кошаркарски селектор

Досега 13 тренери беа селектори на македонската репрезентација, а 14-от ќе ја предводи на патот кон пласманот на ЕП 2021 Преговорите со Октај Махмути за...

Хегерберг со 52 гола стана рекордерка во ЛШ

Норвежанката, четирикратна европска првенка со Лион, има одличен просек, оти 52-та гола во ЛШ ги постигна на 50 меча Норвежанката Ада Хегерберг (24), членка на...

Ангажирањето тинејџери е нов тренд во фудбалот

Еволуцијата во спортската наука природно влијаеше врз еволуцијата на тактиките и создаде побрз спорт. Ова уште повеќе ѝ дава предност на младоста и сѐ...

Битка за сириската нафта

Американските правни експерти посочуваат дека и според најопортунистичкото читање на меѓународно право, САД се во војна со Исламската држава, а не со сириската влада,...

Анте Поповски и весникот „Нова Македонија“

Седумдесет и петгодишнината на весникот „Нова Македонија“ е убав повод да се потсетиме на некои од личностите што дале свој несомнен придонес во нејзината...

„На точак“ реагира за новите контејнери

Неформалното здружение „На точак“ се обраќа до властите на градот Скопје со барање за објасненија. Во 2019 година, како дел од напорите за подобрување...