Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24772)

Панорама

Белград - Претседателката на Парламентарниот одбор за стабилизација и придружување на Србија во Европската Унија Тања Фајон, во разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ,...

И Грција ја сака фабриката за автомобили на „Фолксваген“

Грција покажа интерес за изградба на фабриката за автомобили од германската компанија „Фолксваген“, откако беше повлечена одлуката таа да се гради во Турција, поради...

Пленковиќ ќе прави „силна Европа“

Одржлив и рамномерен развој на Европа, изградба на сообраќајна, енергетска и информатичка инфраструктура, Европа што ги штити своите граѓани и влијателна надворешна политика, се...

Во Мостар им се кршат изборните права на граѓаните

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда со која се утврди дека има дискриминација кон граѓаните, затоа што во Мостар од 2008 година не...

Обидот за продолжување на работното време на текстилците ја разгневи јавноста

Барањето за продолжување на работното време за текстилните работници за половина час, колку што им трае паузата за да можат да работат вкупно осум...

Секој со своја мера за цените на храната

Наспроти тврдењата на граѓаните дека прехранбените намирници секој ден се сѐ поскапи, во последната анализа за трошоците за живот на Државниот завод за статистика...

Судбината на „Копанки“ ќе се решава на суд

Откога општината Битола деновиве целосно го поништи претходното решение за легализација на планинарскиот дом „Копанки“, како сопственост на ПСК Пелистер, револтираните планинари најавуваат дека...

Фајон очекува Советот на ЕУ да ја смени одлуката за Македонија...

Европскиот парламент ќе продолжи да ја поддржува политиката на проширување на ЕУ и ќе испрати позитивен сигнал до Македонија и Албанија пред самитот ЕУ...

Дане Талески нов амбасадор во НАТО, Теута Арифи во САД?

Премиерот Зоран Заев да одговори дали е точно дека ќе има четири нови амбасадори на државата, и тоа: Теута Арифи во САД, Дане Талески...

Каква политика ќе водат новите европски челници кон Македонија

Каков ќе биде односот на новото раководство на Европската Унија во Брисел кон Македонија, по најавената посета на претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли...