Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24772)

Вин Дизел се враќа со акција за најбруталниот стрип-јунак

„Сони пикчрс“ објави трејлер за долгоочекуваната адаптација на суперхеројската приказна во која Вин Дизел се враќа од мртвите - од маринецот Реј Гарисон до...

„Мали жени“ – филмска приказна што ќе ве згрее оваа зима

Оваа зима во кината пристигнува вечниот класик, безвременската приказна за четири млади жени што се борат за сопствениот живот. Станува збор за „Мали жени“,...

Хоакин Феникс импровизирал во некои од сцените

Филмот „Џокер“ предизвика различни реакции кај публиката и е на добар пат да заработи повеќе од 900 милиони долари на светско ниво. Се смета...

Скалите од филмот „Џокер“ – туристичка атракција во Њујорк

Филмот „Џокер“ предизвика големо внимание во јавноста, а по неговото премиерно прикажување во светот, голем број обожаватели сакаат да направат фотографија на скалите во...

Десет нискобуџетни филма што ги надминаа очекувањата

Уште во минатиот век, еден филм и еден режисер покажаа и докажаа дека малиот буџет не е секогаш мерило на квалитет и на успех....

Изложба посветена на слепите лица

Изложбата „Можам да те видам во темнината“ на Елита Алити и Сокол Марковски ќе биде отворена на 4 ноември, во 20 часот, во КИЦ....

Македонски писатели на Саемот на книгата во Истанбул

Македонските писатели: Славица Гаџова Свидерска, Петар Андоновски, Фросина Пармаковска и Михајло Свидерски, ќе се претстават со свои изданија на Меѓународниот саем на книгата во...

„Мустаќлиите“ во македонската ликовна уметност

Во текот на 20 век во македонската ликовна уметност се создадени низа впечатливи портрети на „мустаќлии“. На изложба ќе бидат претставени педесетина од богатата...

„Врба“ во кината во Скопје и низ земјата

По светската премиера на Филмскиот фестивал во Рим, филмот „Врба“ и Милчо Манчевски, мајсторот на филмот, се враќаат дома. Светските критики сѐ уште не...

Македонската музика е инспирација за многу светски музичари

Секојдневно се изненадувам од многу регионални, но и светски артисти, кои се потпираат на македонски песни и теми. Тоа значи дека македонската музика е...