Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24772)

Доделени 42 стипендии за најдобрите студенти

Дванаесетта година едноподруго фондацијата „Трајче Мукаетов“ доделува стипендии за најдобрите студенти на Медицинскиот и на Фармацевтскиот факултет, а годинава првпат има петмина првенци на...

Дали Вселенската патријаршија ќе го омекне ставот на СПЦ во врска...

Според пишувањата на српските медиуми, прашањето за МПЦ не било отворено на првата средба на делегациите меѓу Вселенската патријаршија и СПЦ што се одржа...

Меридијани

Вашингтон - Поранешниот советник за национална безбедност на САД, Џон Болтон, не прифати да учествува на доброволниот разговор за отповикување на претседателот Доналд Трамп...

„Боинг“ приземји над 50 авиони

Компанијата „Боинг“ соопшти дека низ светот се приземјени над 50 авиони од нејзино производство, по откривањето на дефектот поврзан со крилата на авионот. Станува...

На Блискиот Исток му се заканува нова арапска пролет?

Иако помеѓу Ирак, Либан и Египет има многу разлики, демонстрантите имаат исти поплаки што ги споделуваат милиони лица, особено младите, низ арапскиот Блиски Исток,...

Црна се чума зададе, там долу в Македонија

Отвореното граѓанско писмо за вклучување на армијата и полицијата во борбата со загадувањето предизвика жестока дискусија дали состојбата е на праг на прогласување вонредна...

Македонското здравство најнеподготвено за брза реакција

Од земјите од регионот, Македонија е најлошо рангирана, дури на 90-та позиција, што практично значи дека Македонија е најмалку подготвена и способна да одговори...

И во иднина човечките вештини ќе бидат важни

Покрај напредокот во роботиката и вештачката интелигенција, човечкиот фактор и во иднина сепак ќе биде потребен на многу работни места. Истражувањата покажуваат дека се...

Панчевски ѝ ја донесе втората победа на Македонија

Во 6-то коло на ЕП, шахистите со 2,5-1,5 ја совладаа Словачка, а шахистките вторпат ремизираа, овој пат со Швајцарија Машката шаховска репрезентација на Македонија ја...