Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24668)

Тројанските коњи на Европската Унија

Анализа: Шесте држави-кандидати што ќе го „нарушуваат“ единството на унијата Демократскиот дефицит, етничките тензии, корупцијата, недоволното спроведување на законите, како најголеми внатрешни проблеми на...

Завршија мрестот на крапот и ловостојот на Осломејско Езеро

Значајно е тоа што нивото на езерото цело време беше константно, што е еден од основните предуслови за успешен мрест на крапот Викендов заврши мрестот на...

Романија, Франција, Германија и Шпанија ќе играат на ЛОИ

Фудбалските репрезентации на Романија, Франција, Германија и на Шпанија ќе играат на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио в година. Тие четири селекции се...

Дали новото правило на Вимблдон ќе го реши проблемот со „прекувремената...

Од годинава во решавачкиот сет ќе се игра тајбрејк по 12-12 во гејмови. Од 2000-та имало 28 меча на машкиот турнир, во кои во...

На ЛОИ 2024 ќе има брејкденс, сурфање, спортско качување и скејтбординг?

Брејкденсот, сурфањето, спортското качување и скејтбордингот се провизорно вклучени во олимписката програма за Летните олимписки игри во (ЛОИ) во 2024 година во Париз, објави...

Филипчев: Верувам дека недоразбирањата брзо ќе бидат надминати

Чекаме одговорот на нашето ургентно писмо до ФИНА, а во меѓувреме ќе сториме сѐ и покрај ваквата ситуација, македонското пливање да не трпи, ќе...

ВАР работи со полна пареа, а незадоволството е од долгото време...

На Копа Америка проверките со ВАР траеле во просек по две минути и 26 секунди, што е речиси двојно повеќе од времето што било потребно...

И фудбалот тргна кон израмнување на платите за мажите и за...

Во САД, женската фудбалска репрезентација почна правна постапка за еднаквост во платите, во Нов Зеланд и во Норвешка машките и женските играчи почнаа да...

Е, баш се мрчатори овие од ГРЕКО!

Што им треба сега да отвораат дебата во општеството за секакви прашања, кога некои веќе со денови ја заморуваат јавноста со калкулации за сите...

Што е добро за мозочното здравје, а што не?

Во овие врели летни периоди трудете се да живеете активно, со добар внес на чиста пивка вода и природна храна, без да се оптоварувате...