Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24668)

Нов број од стрип-магазинот „Деветка“

Промоција на новиот број од стрип-магазинот „Деветка“ ќе биде промовиран утревечер, во 20 часот, во „Кафе Ли“. И во овој број, покрај голем број...

Цела Бундес-лига на тетовирање кај Боге

Денес студиото за тетоважа на Боге е во центарот на Дизелдорф, во стариот уметнички дел на градот, покрај каналите на реката Рајна. Модерно и...

„Приватни демони“ на Маја Јаневска-Илиева

Изложба на фотографии со наслов „Приватни демони“ на нашата фоторепортерка Маја Јаневска-Илиева во соработка со уметникот Велимир Жерновски ќе биде отворена вечерва, во 21...

Откорнато од душа

На почетокот на 19 век во лавиринтот од улички во Алфама (четврт во Лисабон) се живеело скромно и тажно. Жалта за морнарите што никогаш...

Додик се залага за формирање жандармерија

Република Српска ќе формира жандармерија што ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните. Резервниот состав на полицијата би можел да биде корисен и ќе може...

Сѐ уште гледам страст за театарот во Македонија

Љиљана Богојевиќ, хрватска актерка Овде пострасно се глуми, можеби поради јужниот темперамент, и тоа многу ми помогна во кариерата во Хрватска. Во Македонија има...

Албанците се изјаснуваат како Хрвати или муслимани

Во Хрватска живеат околу 30.000 Албанци, но околу 19.000 се регистрирани како припадници на оваа националност. Другите, поради процедурата за добивање државјанство или од...

Медиумски напади врз црногорскиот туризам

За време на туристичката сезона, Црна Гора е изложена на критики од медиумите во Србија, кои со своите наслови ја прикажуваат оваа земја како...

В петок ќе се знае новата цена за струјата

Не се очекува раст на цената на електричната енергија, сметаат вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко...

Непријавените вработени се дел од сивата економија

Непријавените работици се голем проблем на македонската економија. Непријавената работна сила е значаeн сегмент на сивата економија и тоа создава нееднакви услови, односно намалена...