Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24668)

Крај на светот каков што познава моќта

Колумната лево обработува економска тема. Судирот меѓу САД и Кина на економски план. Мене економија генерално не ме интересира. Како и сè друго, злоупотребена...

Крај на светот каков што го знаеме

Под притисок на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, „Гугл“ неодамна ја прекина соработката со „Хуавеи“, лишувајќи го кинескиот производител на паметни телефони од...

Заев се откажа од намерата да ја чува државната каса

Премиерот Зоран Заев, на почетокот на вчерашната собраниска седница, на која требаше да биде изгласана реконструкција на Владата, објави дека го повлекува предлогот тој...

Резултати од матурата ќе има на 13 јули

Оценувачите во овој период ги прегледуваат тестовите во училишта, кои се држат во тајност за да нема ургенции и притисоци На 13 јули треба да...

ИВЗ подготвена за аџилак, муслиманите за титулата хаџи

Аџилакот се одржува еднаш годишно во Мека и Медина, најсветото место за муслиманите. Секој возрасен муслиман што е во можност треба да го изврши...

Турција во јули ќе го добие првиот руски систем „с-400“

Русија во јули ќе почне со испораката на противвоздушниот систем „с-400“ на Турција, која не се откажа од набавката на оружјето и покрај големиот...

Случувањата на Блискиот Исток од прва рака

Кон крајот на минатата недела, во регионот на Персискиот Залив се случија важни случувања, кои му го привлекоа вниманието на целиот свет. Во четвртокот...

Многу пари за комуналии, а малку услови за домување

Граѓаните за вложени големи суми пари не можат да ги остварат основните потреби за нормално домување и покрај тоа што ги намириле сите законски...