Ознака: Г7

Кина и Украина главни теми на средбата на министрите за надворешни...

Во јапонското одморалиште Каруизава средба на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Група седум индустриски најразвиени земји (Г7), на која ќе се разговара за кинеските...

Г7 вети забрзување на мерките за обновлива енергија и нула емисии...

Во заедничката изјава од дводневната средба на министрите за енергетика и екологија на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г7), што се одржа во Сапоро, Јапонија, се ветува интензивирање...

Г7 и партнерските земји ветија дека ќе ја продолжат својата поддршка...

Групата Г-7 и другите партнерски земји денеска се обврзаа дека ќе продолжат да го поддржуваат енергетскиот сектор на Украина, вклучително и со снабдување опрема...

Г7 ја уверува Украина во континуираната поддршка

Земјите-членки на Г7 ја уверуваат Украина во нивната континуирана поддршка за одбранбената борба против Русија, изјави вечерва во Берлин германскиот канцелар Олаф Шолц по...

НАТО на итен состанок за експлозијата во Полска, светските лидери понудија...

Денеска ќе се одржи итен состанок на лидерите на НАТО по експлозијата на два проектила, што се случи во полското село Пжеводов, на полско-украинската...

Неодговорната нуклеарна реторика на Русија е неприфатлива – Г7 предупреди на...

Министрите за надворешни работи на земјите од Групата седум индустриски најразвиени држави (Г7) денеска соопштија дека ќе има сериозни последици доколку Русија употреби нуклеарно,...

Лидерите од Г7 денеска ќе оддржат итна средба по повод руските...

Лидерите на групата Г7- седумте индустриски најразвиени земји во светот, денеска околу пладне ќе одржат виртуелен состанок на кој ќе разговараат за нападите на...

Г-7 свикуваат вонреден самит по руските ракетни напади во Украина

Лидерите на групата седум индустриски најразвиени држави (Г-7) денеска ќе одржи виртуелен самит, на кој ќе се дискутира за најновите случувања во Украина, јави...

Г7 ќе ја ограничи цената на руската нафта

Министрите за финансии на Групата седум најразвиени економии (Г7) сакаат да ја ограничат горната граница на цената на руската нафта со цел да ја...

Економски најмоќните земји размислуваат за блокада на руската нафта

Групата Г7, која ги обединува економски најмоќните земји во светот, размислува за блокада на рускиот транспорт на нафта за да ја лиши Москва од...