Фото: Пиксабеј

Лидерите на земјите од Г7 оваа недела патуваат во јужна Италија, каде што ќе го одржат својот годишен самит во песимистичка атмосфера, бидејќи се соочуваат со низа тешкотии во нивните земји додека бараат решенија за некои од најгорливите проблеми во светот.

Американскиот претседател Џо Бајден се соочува со поларизирано гласачко тело и ниска јавна поддршка пред изборите во ноември, а британскиот премиер Риши Сунак речиси сигурно ќе ја загуби власта на изборите следниот месец, пренесува „Хина“.

Лидерите на Франција и Германија се опоравуваат од тешките порази на неодамнешните избори за Европскиот парламент, а предизборните анкети предвидуваат лоши резултати за премиерите на Канада и Јапонија.

Само водителката на средбата, италијанската премиерка Џорџија Мелони, се радува на резултатот на нејзината партија на европските избори, но нема да и биде лесно да постигне значајни резултати на самитот од 13 до 15 јуни во луксузниотхотел Борго Агназија во Апулија, сметаат политичките аналитичари.

– Како домаќин на Г7 (самитот), сакате силни лидери околу вас. Ако имате луѓе само на крајот од нивните мандати, не можете да направите многу – рече Франческо Галиети, основач на институтот за политички ризик „Политика Сонар“.

– Ако немате авторитет во вашата земја, како можете да имате авторитет на светската сцена –  додаде тој.

Лидерите на најразвиените светски демократии се соочуваат со тешка агенда, вклучувајќи војни во Украина и на Блискиот Исток, трговски нерамнотежа со Кина, закани од вештачката интелигенција и развојни предизвици во Африка.

Ним ќе им се придружат невообичаено голем број аутсајдери, вклучувајќи го папата Франциско и лидерите на некои од најголемите регионални сили во светот како Индија, Бразил, Аргентина, Турција, Алжир, Кенија и Саудиска Арабија. Тие доаѓаат на покана на Италија бидејќи земјата домаќин има право да покани гости на една од дебатите.

– Г7 собира земји кои имаат слични мислења во однос на основните принципи и стандарди, но (групата) не е затворена како тврдина. Се отвора кон светот – вели висок италијански функционер кој сакал да остане анонимен.

На самитот, лидерите на Г7 ќе се обидат да најдат начини за надминување на правните проблеми кои го спречуваат користењето на приходите генерирани од замрзнатите руски средства на Запад.

Околу 260 милијарди евра од руската централна банка се замрзнати низ светот, главно во Европската унија.

Некои влади на земјите-членки на ЕУ сакаат да го земат интересот и да го искористат за да и помогнат на Украина уништена од руската инвазија во 2022 година, додека Соединетите држави бараат поамбициозен план и бараат средствата да се искористат за повеќегодишен заем од 50 милијарди евра.

– Парите се разбира се важни, но тоа се и порака затоа што нашите лидери оваа година имаат можност да испратат недвосмислена порака до рускиот претседател Владимир Путин дека тој не може да издржи повеќе од нас – рече минатата недела Дејлип Синг, врвен американски дипломат.

Рим и Вашингтон се надеваат дека може да се постигне договор во Апулја, но германски официјален претставник минатата недела рече дека тоа е малку веројатно.

И покрај несогласувањата за ова прашање, меѓу сите членки на Г7 постои консензус за потребата од соочување со Русија, а украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе присуствува на состанокот по втор пат.

Има помалку договор кога станува збор за војната меѓу Израел и Хамас, при што членовите на Унијата се поделени меѓу цврстиот произраелски камп и оние кои сочувствуваат со Палестинците.

Разликите ќе се појават и кога западните сојузници ќе разговараат за Кина. Се очекува лидерите да изразат загриженост за прекумерниот капацитет на Кина, но сè уште нема договор за најдобар одговор на кинеските државни субвенции.

– Некои европски земји имаат многу интензивни комерцијални односи со Кина и треба да очекуваме помалку единство отколку за други прашања како што е Русија – рече Рафаеле Маркети, професор по меѓународни односи на Универзитетот Луис во Рим.