Ознака: Г7

Завршна декларација: Лидерите на Г7 се обидуваат да ги спречат нападите...

Лидерите на напредните светски индустриски демократии се обидуваат подобро да ги спречат нападите врз нивните демократии, рекоа тие денеска во завршната декларација по самитот...

САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со...

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека САД, Франција и Израел се согласиле да работат заедно за намалување на тензиите меѓу либанската група Хезболах...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпишаа договор со кој се утврдуваат долгорочните безбедносни односи на Вашингтон со Киев на маргините на...

Самит на Г7: Фон дер Лајен го поддржува мировниот план на...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска понуди поддршка на комисијата за мировниот план за Појасот Газа, изнесен од американскиот претседател Џо...

Г7 во песимистичка атмосфера ќе бара решенија за светските проблеми

Лидерите на земјите од Г7 оваа недела патуваат во јужна Италија, каде што ќе го одржат својот годишен самит во песимистичка атмосфера, бидејќи се...

Земјите од Г7 ќе ја зајакнат украинската воздушна одбрана, договорија министрите

Земјите-членки на групата Г7 се решени да ја зајакнат воздушната одбрана на Украина, изјавија нивните министри за надворешни работи кои се собраа на состанокот...

Г7: Ќе продолжиме да ги зголемуваме трошоците за руската војна

Лидерите на Г7 на вчерашната средба со претседателот на Украина Володимир Зеленски изјавија дека украинската влада и нејзиниот народ можат да сметаат на поддршката...

Дали БРИКС ќе стане стратегиска алтернатива на Г7?

Неодамнешниот подем на БРИКС и развојот на настаните како дедоларизацијата, чекорот за проширување на групата, обидот да се собори Г7 и БРИКС да стане...

Лула повика на заеднички состанок на членките на БРИКС и Г7

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва во Јоханесбург повика на средба меѓу земјите од БРИКС и земјите членки на групата Г7, пренесува Хина. -Кој...

Another BRICS in the World

Самитот на БРИКС во Јужна Африка, кој завршува денеска, кога го читате овој напис, е повод за осврт на глобалните трендови гледани низ аголот...