Ознака: Г7

Another BRICS in the World

Самитот на БРИКС во Јужна Африка, кој завршува денеска, кога го читате овој напис, е повод за осврт на глобалните трендови гледани низ аголот...

Кои економии од Г7 бележат раст?

Земјите од Г7 (САД, Велика Британија, Германија, Франција, Италија, Јапонија и Канада) се меѓу најбогатите економии во светот, но тоа не значи дека тие...

Настаните на самитот на Г7 ја налутија Кина

Последното коминике на самитот е остра критика на Кина, известува новинарот на Ал Џезира, Роб Мекбрајд. - Пекинг е осуден за неговото негативно влијание врз...

Г7 ја повика Кина да изврши притисок врз Русија да стави...

Групата седум најбогати земји во светот (Г7) денеска ја повика Кина да изврши притисок врз својот стратешки партнер Русија за да ја прекине војната...

Лидерите на Г7: Украина има буџетска поддршка за годинава и за...

Лидерите на групата седум објавија дека се погрижиле Украина да ја има потребната буџетска поддршка за оваа година и почетокот на 2024 бидејќи ја...

Фон дер Лајен повика на поголема воена поддршка за Украина

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен повика на поголема воена поддршка за Украина на самитот на Г7 во Јапонија. - Треба да и...

Научниците ги повикуваат членките на Г7 да бидат поподготвени за следната...

Научниците ги повикаа членките на Г7 да преземат итна акција за справување со неподготвеноста на светот за следната пандемија, предупредувајќи дека земјите во развој...

Г7 предупреди на глобална економска несигурност

Финансиските лидери на богатите држави од Групата седум (Г7) предупредија на крајот од тридневниот состанок, на зголемена глобална економска несигурност, јави новинската агенција Ројтерс Шефовите...

Земјите од Г7 се согласија дека треба да се воведат „базирани...

Земјите од Г7 се согласија дека треба да усвојат регулативи за вештачка интелигенција што се „засновани на ризик“. Сепак, регулативите за кои станува збор...

Г7 ја осуди милитаризацијата на Кина, Тајван купува американски ракети „харпун“

Министрите за надворешни работи на Групата седум најразвиени земји (Г7) ги осудија неодамнешните најави на Русија за стационирање нуклеарно оружје во Белорусија како „неприфатливи“...