Ознака: Вучиќ

Вучиќ ги повика членките на ГС на ОН да не ја...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на панел дискусија во седиштето на ОН во Њујорк, каде што зборуваа жртвите и сведоците на војната во Босна...

Србија ќе биде првата земја од Европа со која ќе градиме...

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека во разговорите со претседателот Вучиќ е постигнат значителен консензус и дека Србија ќе биде првата земја од Европа...

САД и Србија имаат различни ставови по прашањата за Косово и...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и помошникот секретар на Бирото за европски и евроазиски прашања на Стејт департментот Џејмс О'Брајан по денешната средба во...

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувм дека тоа е...

Српскиот претседател Александдар Вучиќ коментирајќи го коспонзорството на Македонија за резолуцијата за геноцидот во Сребреница во ОН, оцени дека „тоа е благодарност за сето...

Вучиќ: Ќе и предложам на Владата да размисли за повторно воведување...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, коментирајќи го убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ рече дека ќе и предложи на Владата кога ќе се формира,...

Се наоѓаме во исклучително тешка политичка ситуација, висока е цената на...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, изјави дека земјата се наоѓа во исклучително тешка политичка ситуација. - Овој пат, се плашам, навистина не сме ние виновни,...

Вучиќ го претстави рускиот систем против дронови и најави инвестирање во...

Во тек се инвестиции во нови производи на домашната наменска индустрија кои ќе бидат воведени во вооружувањето на српските вооружени сили, рече претседателот на...

Вучиќ бара итна седница на Советот за безбедност на ОН поради...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во денешното обраќање до јавноста истакна дека според Бриселскиот договор и во сите други договори Србија има нормативно право...

Пендаровски: Врвен приоритет на македонската држава е негувањето на соживотот во...

Добрососедството, втемелено врз заемно почитување и соработка врз рамноправни основи, е единствената алтернатива на ретроградните процеси и на заострената реторика што, за жал, сѐ...

Вучиќ прогласи победа на изборите во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека коалицијата „Србија не смее да запре“, предводена од неговата Српска напредна партија, на вчерашните избори освоила апсолутна победа...