Ознака: Вучиќ

Вучиќ: Побарав КФОР да се грижи за безбедноста на северно Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска имаше состанок со амбасадорите во Белград на земјите од Квинта - САД, Велика Британија, Франција, Италија и Германија,...

Брнабиќ вели дека е лага оти Вучиќ ја префрлил вината на...

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека е лага оти претседателот на Србија, Александар Вучиќ, целата вина за крвопролевањето во Бањска ја префрлил на...

Вучиќ од Њујорк: Нема да воведуваме санкции кон Русија сè додека...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за време на своето обраќање од Њујорк, каде што присуствува на седницата на Генералното собрание на ОН, изјави дека...

Вучиќ: Добиваме некои работи во вооружувањето кои суштински ја менуваат позицијата...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека треба да пристигнат нови средства во вооружувањето на српските вооружени сили, што, според него, суштински ја...

Вучиќ: Разговорите завршија неуспешно во однос на патот кон нормализација, Курти...

Имавме разговори и мислам дека тие завршија неуспешно во смисла на изнаоѓање јасен пат кон нормализација на односите, изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ...

Вучиќ: Го сакаме македонскиот народ, ја почитуваме државата и да го...

Секогаш некој нешто ќе смисли, ние го сакаме македонскиот народ, ја почитуваме државата, ништо не бараме и да го чуваме нашето пријателство, одговори српскиот...

Ковачевски за острото обраќање кон Курти: Поединечни изјави не може да...

Се работи за нормална дискусија на премиер на земја членка на НАТО со премиери на соседни држави со коишто имаме одлични врски и каде...

Вучиќ: Видов кога Ковачевски многу силно му реагираше на Курти за...

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека македонскиот премиер Димитар Ковачевски, жестоко и отворено реагирал поради тоа што Курти го направил во Тетово и дека...

Остваривме важни средби за европската перспектива, а очекуваме и дополнителна помош...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави во Атина дека европските претставници ја повториле важноста на т.н. агенда за раст и дека подготвиле програма за раст...

Вучиќ: Не седам на две столчиња, туку на едно, на српското

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Будимпешта по разговорот со Виктор Орбан изјави дека не седи на две столчиња, туку на едно, на српското,...