Ознака: вируси

Немавме зима, ама имаме во изобилство вируси и бактерии

Временските услови воопшто не наликуваат на она што беше времето некогаш. Пред повеќе од дваесетина години имавме баш убави зими со големи количества снег,...

Заразните болести пустошат во разурнатиот Појас Газа, пишува „Њујорк тајмс“

Здравствените власти и хуманитарните организации велат дека заразните болести го опустошуваат населението во Појасот Газа како последица на студеното и влажно време, пренатрупаноста во...

Цревните инфекции се измачувачки: Какви се вирусните, а какви бактериските

Летниот период и високите температури го зголемуваат ризикот од појава на цревни инфекции, а причинители на инфекциите може да бидат вируси, бактерии и поретко...

Униформи за пожарникари и полицајци што убиваат вируси

Научниците од Универзитетот во Алберта развија облека што може да ги убие вирусите и бактериите со кои доаѓа во контакт. Облеката е наменета за...

Прв случај на пациент со тројна инфекција од ковид, грип и...

Во Романија е регистриран прв случај на пациент со тројна вирусна инфекција – САРС-КоВ-2, грип и респираторен вирус. Станува збор за 58-годишен маж, хоспитализиран во...

Македонска резистентност на надворешните разорни политички вируси

Сите барања и услови што ѝ се поставуваат на Македонија, почнувајќи од Тиранската платформа пред неколку години, францускиот предлог потоа, па до новата средба...

Период на вируси и бактерии меѓу децата: Заразноста голема

Респираторните вируси кои ги засегаат горнореспираторните патишта клинички се манифестираат како ринитис, фарингитис, ринофарингитис, тонзилитис, ларингитис,тонзилоларингитис и синузитис Автор: Д-р Бобан Блажевски Од почетокот на училишната...

Ги чувавме децата во стаклено ѕвоно поради ковидот и сега повеќе...

Зголемениот број на болни деца се должи на заладувањето и есенските температиру, на мешањето на децата меѓу себе, но и на нивниот намален имунитет,...

Се потсмири коронавирусот меѓу децата, но се зголемија настинките и респираторните...

Каков ќе биде есенскиот период никој не знае, но педијатрите не очекуваат бурна сезона Ако во август најголем дел од хоспитализираните деца беа оние со...

Случаи на коксаки во градинки: Не кревајте паника, велат лекарите

Спорадични случаи на заразени со коксаки се појавуваат од време на време во градинките, а лекарите велат да не се крева паника, зашто децата...