Ознака: Виктор Орбан

Не очекувам екстрадиција на Груевски додека Орбан е на власт, вели...

Не се очекува екстрадиција на поранешниот македонски премиер Никола Груевски од Унгарија додека актуелниот унгарски премиер Виктор Орбан е на власт, и покрај најавите...

Како Орбан ја маѓепса американската десница

Водечките луѓе на американската десница вчера се собраа во Далас за почетокот на годинашната Конференција за конзервативна политичка акција (ЦПАЦ), на која поранешниот американски...

Орбан: Ние сме Европа, Брисел не ни е шеф

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера во Виена се сретна со австрискиот канцелар Карл Нехамер. На нивната заедничка прес-конференција Нехамер истакна дека длабокото пријателство меѓу...

Орбан на удар на критики поради контроверзни ставови за расното мешање

Унгарскиот премиер Виктор Орбан е критикуван од страна на некои политичари и религиозните групи откако зборуваше негативно за нациите со „мешани раси“. На митинг во...

Мицкоски на Орбан му се пожали за несправувањето на Владата со...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски денес во посета на Будимпешта оствари средба со премиерот на Унгарија и претседател на...

Орбан му нуди на Путин одржување на мировни преговори во Будимпешта

Унгарските власти понудија во Будимпешта да се одржат мировни преговори со учество на Русија со цел решавање на ситуацијата. Ова го изјави унгарскиот министер...

Силниот адут на Орбан за руската нафта ја тестира цврстината на...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ретко бил изолиран во толку голема мера на европската сцена како што е случајот сега, но ги искористи плановите за...

Ембаргото на руската нафта е атомска бомба за унгарската економија, вели...

Унгарија не може да ја поддржи сегашната форма на нов пакет санкции на ЕУ што вклучува ембарго за увоз на нафта, изјави денеска премиерот...

Која нијанса е црвената линија на Орбан во противењето кон ЕУ?

Унгарија може да го плаќа рускиот гас без да ги наруши санкциите на Европската Унија против Русија, порача унгарскиот министер за надворешни работи Петер...

Војната во Украина ги водеше Унгарците и Србите кон определбата за...

Не се очекуваат големи политички промени по вчерашните убедливи изборни победи на унгарскиот премиер Виктор Орбан и на српскиот претседател Александар Вучиќ, за кои...