Ознака: Виктор Орбан

Силниот адут на Орбан за руската нафта ја тестира цврстината на...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ретко бил изолиран во толку голема мера на европската сцена како што е случајот сега, но ги искористи плановите за...

Ембаргото на руската нафта е атомска бомба за унгарската економија, вели...

Унгарија не може да ја поддржи сегашната форма на нов пакет санкции на ЕУ што вклучува ембарго за увоз на нафта, изјави денеска премиерот...

Која нијанса е црвената линија на Орбан во противењето кон ЕУ?

Унгарија може да го плаќа рускиот гас без да ги наруши санкциите на Европската Унија против Русија, порача унгарскиот министер за надворешни работи Петер...

Војната во Украина ги водеше Унгарците и Србите кон определбата за...

Не се очекуваат големи политички промени по вчерашните убедливи изборни победи на унгарскиот премиер Виктор Орбан и на српскиот претседател Александар Вучиќ, за кои...

Мицкоски направи селфи со Орбан, но не се сретнал со Груевски...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се фотографираше со унгарскиот премиер Виктор Орбан по неговата изборна победа, но не ја искористи вчерашната посета на Будимпешта...

Орбан ги смести Зеленски и Сорос меѓу „противниците“ што ги совладал

При прогласувањето изборна победа во Унгарија Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кого западните медиуми го квалификуваат како про-Путин, прогласи победа на националните избори во земјата, обезбедувајќи...

Орбан го отфрли барањето на Зеленски

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ги отфрли барањата на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, кои ги претстави пред Советот на Европа, бидејќи не се...

Орбан дозволи распоредување на НАТО сили во западна Унгарија

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска потпиша одлука со која им се дозволува на Северноатлантската алијанса да распореди сили во западниот дел на земјата...

Орбан: Унгарија ја штити европската тврдина, а Брисел ни пука во...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска кажа дека Брисел не успева да придонесе во напорите за сузбивање на илегалната миграција. Тој рече дека Унгарија во...

На толеранцијата на ЕУ за Орбан ѝ доаѓа крајот?

Лидерите на Европската Унија го сметаат унгарскиот премиер Виктор Орбан за егзистенцијална закана за европскиот блок откако со години го толерираа, пишува „Њујорк тајмс“. Орбан...