Ознака: Виктор Орбан

Кина и Унгарија ќе тргнат на „златно патување“ во билатералните односи,...

Кина и Унгарија ќе тргнат на „златно патување“ во билатералните односи, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг по средбата со унгарскиот премиер Виктор Орбан на...

Орбан и Вучиќ ѝ ја честитаа победата на Силјановска Давкова

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати честитки за изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори и победата на нивната кандидатка Гордана Силјановска Давкова во вториот...

Орбан: Пактот за миграција е уште еден клинец во ковчегот на...

Пактот за миграција е уште еден клинец во ковчегот на Европската Унија, напиша денеска на Х унгарскиот премиер Виктор Орбан. - Единството е мртво, веќе...

Ме притиснаа до ѕид, вели Орбан за одобрувањето на помошта за...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека бил „притиснат до ѕид“ за да го одобри договорот на Европската Унија за испраќање нова помош за...

Орбан: Помошта за Украина не смее да биде на штета на...

Помошта за Украина во борбата против руската инвазија не смее да биде на штета на буџетот на Европска Унија, изјави денеска премиерот на Унгарија,...

Парите за Украина не смеат да се земаат од буџетот на...

Унгарија смета дека парите на ЕУ за Украина не смеат да се земаат од буџетот на ЕУ и дека треба да се одреди „разумен“...

Орбан го блокираше договорот на ЕУ за финансиска помош за Украина

Унгарија го блокира договорот на Европската унија за 50 милијарди евра за Украина од буџетот на Унијата, а лидерите на ЕУ одлучија да се...

Орбан ја блокира Украина, побара да не се расправа за преговорите...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска официјално побара од дневниот ред на самитот на лидерите на Европската Унија да се отстрани главната тема: прашањето за...

Орбан е решен да го блокира Киев: Украина е светлосни години...

Говорејќи на конгресот на партијата Фидеш, унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека тој и неговата влада ќе се спротивстават на разговорите во ЕУ во...

Орбан: Дојде време за промени во Европа, Западот не може да...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека „Унгарија е гласот на народот на Европа и единствената земја која изразува мислење во име на Унгарците...