Ознака: Виктор Орбан

Орбан: Унгарија не се согласува за дополнително финансирање на Украина

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска изјави дека Будимпешта не се согласува со плановите на Европска комисија за доделување на дополнителни средства на Украина. Тој...

Проектот за обединување на ЕУ Орбан го спореди со стремежот на...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го спореди проектот за обединување на ЕУ со стремежот на Адолф Хитлер за светска доминација, јави ДПА. - Уште од крајот...

Доверливите документи разоткрија таен договор помеѓу Орбан и НАТО?

Документите на американските разузнавачки служби покажуваат дека Унгарија тајно им дозволува на сојузниците да го користат нејзиниот воздушен простор и покрај ветувањата дека ќе...

Контрадикторната улога на Орбан го збунува Западот, но тој не е...

Партијата на унгарскиот премиер го поддржува членството на Финска и Шведска во НАТО Фидеш ќе ја поддржи ратификацијата на влезот на Финска и Шведска во...

Нуклеарните сили не можат да бидат ставени во ќорсокак, смета Орбан

Русија не може да ја победи Украина бидејќи целиот западен свет се построи зад Киев, истакна унгарскиот премиер Виктор Орбан. Тој ја нагласи потребата...

Украина со остра критика за Орбан, обвинувајќи го за „политичка кратковидост“

Украинското Министерство за надворешни работи остро го критикуваше унгарскиот премиер Виктор Орбан за неговата изјава дека војната во Украина ќе заврши ако престане да се испраќа...

Орбан: Бирократите во Брисел додаваат нови услови, сакаат да ни ја...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека ЕУ ѝ ја наметнува својата волја на Унгарија за клучните прашања како што се миграцијата, сексуалното образование и...

Груевски го следи Орбан кој преку Твитер ќе го придобива Западот

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се активираше на социјалната мрежа Твитер при што за само неколку дена собра над 66 илјади обожаватели, меѓу кои се...

Орбан ги вплетка и милијардите на Сорос во „лагите“ на Брисел...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел ги „лажеле луѓето од Европа“ кога рекле дека санкциите против Москва нема да се прошират...

Oрбан бара укинување на санкциите за Русија наметнати од бриселските бирократи

Унгарскиот премиер Виктор Орбан бара укинување на санкциите на ЕУ воведени против Русија поради нејзината војна против Украина, најдоцна до крајот на годината, пренесе...