Ознака: безбедност

Курти до западните дипломати: Приоритет и итно прашање за Косово е...

Службата за информирање при Владата на Косово потврди дека петмината европски емисари му предложиле на премиерот Албин Курти нов план за продолжување на преговорите...

Безбедносната состојба во земјава се следи, до крајот на месецот ќе...

До крајот на месецов, според најавите на претседателот на државата, треба да биде свикан Советот за безбедност на кој ќе се разгледа безбедносната состојба...

Нема реална закана за безбедноста во Македонија, рече Петровска

Македонија во моментов нема лоцирано закани по безбедноста на државата и на граѓаните. Институциите, службите, безбедносно - разузнавачката заедница будно ги следат случувањата во...

Македонија е 38-ма најбезбедна држава во светот

Претставена листата на Глобалниот индекс за мир за 2023 година Глобалниот индекс на мир (ГПИ) го претстави годишното рангирање на најбезбедните земји во светот, составено...

Проектантот на мостот „Беласица“ вели дека со дрон не се утврдува...

Констатациите за оштетувања на конструкцијата на мостот „Беласица“ од пожарот коишто се однесуваат на состојбата на каблите за преднапрегање, а кои се донесени врз...

Тежиште на улогата на сајбер-безбедноста во новата ера

Повикувајќи се на енергични напори за унапредување на висококвалитетниот развој на сајбер-безбедноста, кинескиот претседател рече дека треба да се постигнат нови достигнувања во зацврстување...

Пријавени 28 обиди за терористички напади во ЕУ минатата година, расте...

Според извештај на Европол Земјите-членки на Европската унија (ЕУ) пријавија 28 обиди за терористички напади во 2022 година, а извештај на европската полиција Европол за...

САД и Македонија потпишаа 10-годишен план за соработка во одбраната

Секретарот за одбрана на САД Лојд Остин и министерката за одбрана на Македонија Славјанка Петровска ветија дополнително зацврстување на одбранбените односи на двете земји,...

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Асоцијацијата за корпоративна безбедност – Скопје...

Меморандум за соработка помеѓу Асоцијацијата за корпоративна безбедност - Скопје и Асоцијацијата на менаџери за безбедност на Црна Гора беше потпишан вчера во Скопје....

Не е исклучено проширувањето на војната, безбедноста на Балканот е цел...

Војната во Украина уште повеќе нагласува колку е битно нашите пријатели од Западен Балкан да ги поддржиме на нивниот пат кон европската иднина. За...