Ознака: безбедност

Спасовски: Набавката на нова опрема за следење комуникациии не е на...

Шпекулација е дека се следат разговори на сите, се следат само оние за кои има судска наредба, одговори министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Притисокот за проширување на ЕУ никогаш не бил поголем, а волјата...

Во текстот објавен во „Гардијан“ од авторот Пол Тејлор од аналитичкиот центар „Пријатели на Европа“ се констатира дека „лидерите на Европската Унија се приближуваат...

ЕК: Македонија добро подготовена во делот на безбедноста на храната

Македонија има добро ниво на подготовка во делот на безбедноста на храната,  ветеринарната и фитосанитарната политика, оценува Европската комисија (ЕК) во Извештајот за напредокот...

Курти: Косово се соочува со безбедносни закани од Србија

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Париз изјави дека Косово се соочува со безбедносни закани од странство, особено од Србија. На вториот ден од Форумот...

Не постои реална закана за безбедноста на државата, нагласи Петровска

Не постои реална закана по безбедноста, изјави вечерва министерката за одбрана Славјанка Петровска, при гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21, додавајќи дека институциите...

Курти до западните дипломати: Приоритет и итно прашање за Косово е...

Службата за информирање при Владата на Косово потврди дека петмината европски емисари му предложиле на премиерот Албин Курти нов план за продолжување на преговорите...

Безбедносната состојба во земјава се следи, до крајот на месецот ќе...

До крајот на месецов, според најавите на претседателот на државата, треба да биде свикан Советот за безбедност на кој ќе се разгледа безбедносната состојба...

Нема реална закана за безбедноста во Македонија, рече Петровска

Македонија во моментов нема лоцирано закани по безбедноста на државата и на граѓаните. Институциите, службите, безбедносно - разузнавачката заедница будно ги следат случувањата во...

Македонија е 38-ма најбезбедна држава во светот

Претставена листата на Глобалниот индекс за мир за 2023 година Глобалниот индекс на мир (ГПИ) го претстави годишното рангирање на најбезбедните земји во светот, составено...

Проектантот на мостот „Беласица“ вели дека со дрон не се утврдува...

Констатациите за оштетувања на конструкцијата на мостот „Беласица“ од пожарот коишто се однесуваат на состојбата на каблите за преднапрегање, а кои се донесени врз...