Ознака: руска инвазија

Заборавените балкански сирачиња и европската маќеа

Каде ќе биде местото на Македонија во Европа по крајот на руската инвазија врз Украина? Се придвижија повторно запчаниците на немилосрдниот механизам на историјата...

Зеленски: На боиштата на Украина се решава иднината на целиот свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека исходот од војната во неговата земја влијае не само врз Украина, туку и на иднината на меѓународниот поредок. –...

Бајден: Знаевме за инвазијата, но Зеленски не сакаше да слуша

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски „не сакал да слуша“ кога американското разузнавање собрало информации дека Русија подготвува инвазија врз...

Лавров: САД шират пропаганда за наводна руска инвазија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во денешниот телефонски разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен истакна дека Вашингтон води „пропагандна кампања“ за евентуална...