Ознака: ОМО „Илинден“

Македонците од Бугарија го отфрлија „северномакедонското“ етикетирање

ОМО Илинден-Пирин, преку Европската слободна алијанса (ЕФА), ги спречи обидите од Брисел македонското малцинство во Бугарија да биде преименувано како „северномакедонско малцинство“, при што...

Борислав Божинов од ОМО Илинден најавува отварање на приватен македонски клуб...

Македонците од Бугарија не се откажуваат од формирање на приватни македонски клубови, по затварањето на клубот „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Борислав Божинов од ОМО...

ОМО „Илинден-Пирин“: Османи треба да се правда зошто не дојде на...

Министерот Османи, кој не само не го помогна, ниту дојде на отворањето на македонскиот клуб, туку го нападна неговото отворање и оние што го...

ОМО „Илинден“ – Пирин го прослави денот на Македонското востание

Претставници на организацијата на Македонците од Бугарија, ОМО „Илинден“ – Пирин денеска на повеќе локации го одбележа одбележан денот на Македонското (Кресненско) Востание. На Фејсбук...

ОМО „Илинден“-ПИРИН: Ковачевски не ги спомна македонските малцинства во ОН, како...

Тажно е што премиерот Димитар Ковачевски не ги спомна македонските малцинства во Бугарија и Грција во своето обраќање во Обединетите нации, реагираат од ОМО...

ОМО Илинден – ПИРИН и ОМО Илинден одбележаа 119 години од...

Претставници на ОМО Илинден - ПИРИН и ОМО Илинден положија венец и цвеќиња на споменикот на Гоце Делчев. Одбележувања беа организирани санданското село Делчево,...

Бугарија да си го исчисти дворот и да си ги смени...

Реакција на ОМО Илинден Пирин за изјавата на Андреј Ковачев за македонскиот национален и државен празник 11 Октомври Одговорите на идејата на Ковачев како и...

ОМО „Илинден“-ПИРИН, ОМО „Илинден“ и Друштвото на репресираните Македонци го одбележаа...

Во бугарските градови Балагоевград и Гоце Делчев, Обединета македонска oрганизација ОМО "Илинден" , ОМО „Илинден“ ПИРИН, и Друштвото на репресираните Македонци ја одбалежаа 150...

Пендаровски: Ако некому пречи моја средба со Македонци од кој било...

Додека сум на функција последниве две и пол години немам никого одбиено за средба, вели претседателот Стево Пендаровски во одговор на новинарско прашање во...

Фејсбук-страницата на ОМО Илинден блокирана за време на средбата со Пендаровски

Фејсбук-страницата на ОМО Илинден била блокирана речиси истовремено со средбата на претставниците на оваа организација и на неколкуте други здруженија на Македонците од Бугарија...