Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26099)

Отворен повикот за наградата „Денес“ за млад уметник

Факултетот за работи што не се учат (ФРУ), Скопје, во соработка со мрежата „Награди за млади визуелни уметници“ од Њујорк, го објавува отворениот повик...

Авторот на крими-трилери Андерс Рослунд на Саемот на книгата

Читателската публика во Скопје ќе има можност да се сретне со познатиот автор на крими-трилери, Андерс Рослунд, кој ќе биде специјален гостин на Саемот...

Пробајте планк, вежба што ги активира сите мускулни групи

Планк е вежба за издржливост што го полуде целиот свет. Иако е статична, ги зафаќа мускулите на целото тело, во што ќе се уверите...

„Гласна тишина“ – самостојна изложба на Мартина Спасовска

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Изложбениот салон на центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово ќе биде отворена изложбата на младата авторка...

Голем буба-собир на плоштадот „Делфина“ во Влае

В сабота (20 април), на плоштадот „Делфина“ во Влае ќе се одржи голем собир на „Буба клуб Македонија“ и на Клубот за историски возила,...

Настапот во Скопје секогаш носи некоја магична енергија

Џими Роџерс, музичар Музичарот Џими Роџерс или Владo Поповски, а најчесто Лаци, како што го викаат, ќе настапи на 7 мај во Камерната сала на...

Земјоделските банки како ветер во едра на земјоделството

Во светот постојат примери каде што функционираат „земјоделски банки“,а во минатото и ние сме имале земјоделска банка. Тие им обезбедуваат специјализирани финансиски услуги на...

Премиера на документарецот „Време на бетон“ на Игор Иванов

Долгометражниот документарен филм „Време на бетон“ во режија на Игор Иванов и во продукција на „Скопје филм студио“ ќе биде премиерно прикажан вечерва, во...

Не сме единствениот вид што зборува

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ Може ли чау-чау од Кина да разбере чау-чау од Канада? Дали кенгурите имаат акцент? И како воопшто би го знаеле тоа? Иако науката...

Полска направила огромна буџетска дупка, се вади на Украина

ВАРШАВА ПАК НА ТАПЕТ ВО БРИСЕЛ Полска претпоставува дека ќе биде меѓу земјите на ЕУ против кои Европската комисија ќе поведе постапка поради прекумерен буџетски...