Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26093)

Плочките во кујната и во бањата ќе блескаат како нови

Домување Плочките во кујната и во бањата се површини што брзо собираат нечистотија и мувла. За среќа, можете ефикасно да ги исчистите со смеса направена...

Саудиска Арабија првпат на избор за мис на светот

Саудиска Арабија годинава првпат во историјата ќе учествува на престижниот, најголем натпревар за убавина – изборот „Мис универзум“. Оваа исламска земја ќе ја претставува...

Моторот на вода ги урива рекордите за моќност

Новиот мотор на вода поставува рекорди за моќност. Автомобилот со два водородни мотори даде изненадувачки резултати, особено во контекст на декарбонизација на економијата низ...

Пандемијата на ковид-19 го скрати животниот век за две години

ПОСТКОВИД – СЕРИОЗНА СОСТОЈБА Пандемијата на коронавирусот имаше поголемо влијание врз човештвото од што било во последните 50 години, вклучувајќи ги воените конфликти и природните...

Статистичка операција со политичка дегенерација!?

По неуспешниот попис во 2011 година, кога се открија многу пропусти, во Косово почна вториот попис, операција што освен статистичко пребројување има цел да...

Словачка избра претседател што нема да игра по нотите на Брисел...

Спикерот на парламентот и кандидат на владејачката партија Петер Пелегрини освои повеќе од 53 проценти од гласовите победувајќи го противкандидатот Иван Корчок, со што...

Деветнаесет години „Ре-медика“: Стручност, посветеност и врвни стандарди

Со традиционалната крводарителска акција, првата приватна општа болница „Ре-медика“ вчера го одбележа деветнаесеттиот роденден. Со неа, и годинава вработените, пријателите и многу хумани граѓани...

Железничкиот сообраќај да го извадиме од слепиот колосек

Бизнис-секторот вели дека македонските власти треба да ги засукаат ракавите за да се пронајдат извори на финансирање за реализација на железничката инфраструктура, особено од...

Она што почна како преседан во меѓународното право продолжи како востановена...

Одбележани 31 година од приемот на Македонија во ОН Со акламација во Генералното собрание на Обединетите нации, Македонија пред 31 година беше примена како 181...

Идолот чија борба заврши со саможртва на олтарот на македонската државност

Оформувањето на Македонија како самостојна и суверена држава беше рожба на неколку македонски генерации. Водени од идеалите за слобода и независност, илјадници знајни и...