Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26057)

Предмети на кои не им е местото во кујната

Домување Кујната е просторијата во која се одвиваат повеќето активности во домот, па одржувањето на редот е еден од најголемите предизвици. Среде постојаниот хаос што...

Експерт тврди дека конзервираните домати се поздрави

Свежите домати се омилени поради нивниот сочен и освежителен вкус, живописна црвена боја и карактеристична арома. Освен што се вкусни, тие се и исклучително...

Кралицата Елизабета Втора во популарната култура

Културна икона Англиската кралица Елизабета Втора, најдолговечниот монарх во историјата на Велика Британија и Комонвелтот на народите, која почина на 96-годишна возраст, и покрај различните...

Намирници што ќе исчезнат за сто години

Експертите предупредуваат Едно британско истражување покажа зачудувачки резултати - некои од нашите омилени намирници, вклучувајќи го и чоколадото, можеби нема да постојат до 2123 година....

Украина размислува да ја покани Русија на мировен самит

ИНТЕРЕСНО ТВРДЕЊЕ НА ШЕФОТ НА КАБИНЕТОТ НА ВРХОВНИОТ КОМАНДАНТ НА УКРАИНА Андриј Јермак, шеф на кабинетот на врховниот командант на Украина, Зеленски, што е наедно...

Сементерио де лос андинистас (Гробишта на андинистите)

Во февруари 1994 година, десетчлена македонска експедиција се искачуваше на Аконкагва. Тоа беа: Здравко Стојков (машински инженер, Скопје), Петар Митров (економист кибернетичар, Скопје), Борче...

Сите грешки што може да се направат со горивото: И бензинот...

Вечна дилема кај возачите е прашањето дали горивото има рок на траење и колку долго може да стои во резервоарот. Ова прашање вообичаено најмногу...

Агонија и во текстилниот сектор

Во текстилната индустрија, оваа година се очекува пад на производството од три до пет проценти бидејќи некои од странските партнери со кои се склучуваат...

Ѓорѓиевска: Нѐ чекаат два битни натпревара за нашиот напредок

Македонија неделава ќе игра со Шпанија, в четврток во Скопје и в недела на гости. Двете селекции по првите две кола во групата пет...

Белки од турлитава-состојбата, собраниската кујна ќе подготви нешто прифатливо

Утре пред пратениците предлог-законот за продолжување на важноста на пасошите Искуствата на македонските граѓани во земјава со добивање на новите лични документи, а особено со...