Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26055)

Поетски триптих со Mитко Гогов, Зоран Анчевски и Никола Маџиров

Здружението за развој на културата и заштита на културното наследство „Контекст-Струмица“ организираше „Поетски триптих“ со Митко Гогов, Зоран Анчевски и Никола Маџиров. Преку поетско...

Книга за бегалците во историската голгота на Егејска Македонија

Објавена „Само птиците се враќаат назад“ на Христијан Аџиоски „Само птиците се враќаат назад“ е новата книга на авторот Христијан Аџиоски, кој претходно го објави...

Како да се избере вистинската нијанса на црвена коса

Нега и убавина Ако ги следите трендовите на поп-културата, сигурно сте ги виделе вашите омилени познати личности како експериментираат со различни нијанси на црвена коса....

Неактивноста причина за 10.000 смртни случаи годишно во Европа

Многу луѓе што живеат во Европа не вежбаат доволно што доведува до повеќе од 10.000 предвремени смртни случаи годишно, објави Организацијата за економска соработка...

Второ издание на романот „Суво мастило“ на Владимир...

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје деновиве го објави второто издание на романот „Суво мастило“ на македонскиот писател Владимир Илиевски. Романот беше...

Ротквичка – има малку калории, богата е со антиоксиданти

Некогаш една од најкорисните намирници, денес не е многу популарна и ретко се наоѓа во нашите чинии, но сосема неправедно. Ротквичката има многу ниска...

Повик за учество на млади поети на „Скопје си ти“

Во периодот од 21 до 24 март годинава, „Скопје сити мол“ заедно со фондацијата „Ацо Шопов поезија“, Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ ‒ Скопје, Сојузот...

Женскиот глас во книжевноста и во уметноста

Во организација на домот на културата „Иван Мазов Климе“ и Комисијата за еднакви можности на Општина Кавадарци, деновиве се одржаа промоција и книжевен разговор...

Две премиери за филмот „М“ во Северна Америка

Македонскиот филм „М“ на режисерот Вардан Тозија го продолжува прикажувањето на северноамериканскиот континент, овој пат во официјална конкуренција на два престижни филмски фестивали -...

Шест методи за брза релаксација поддржани од науката

Стресот е природна човечка реакција што нè поттикнува да се соочиме со предизвиците и заканите и може да се дефинира како состојба на загриженост...