Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25992)

Излезе „Одгласот на тишината“ посветена на Ацо Шопов

Деновиве, во пресрет на стогодишнината од раѓањето на класикот на македонската поезија и голем лиричар Ацо Шопов, од печат излезе поемата „Одгласот на тишината“...

Претставен новиот паметен телефон „уанплас 12“

Техно Компанијата „Уанплас“ официјално го претстави својот нов паметен телефон во Кина, а тоа е моделот „уанплас 12“. Паметниот телефон пристигна навреме за празниците и...

„Мета“ ја откажува можноста за кореспонденција од Фејсбук на Инстаграм

„Мета“ во наредните денови ќе ја укине функцијата што досега им овозможуваше на корисниците да се допишуваат со своите пријатели од социјалната мрежа Фејсбук...

Крвната група игра голема улога во слабеењето

Постојат многу фактори што одредуваат колку една личност ќе може да изгуби тежина. Губењето килограми може да биде тешко и има многу работи што...

Што се случува со телото на астронаутот кога оди на вселенска...

Одењето во вселената е многу тешко за човечкото тело. Луѓето еволуирале во животната средина на Земјата во текот на стотици милиони години, а кога...

„Бесмртност“ е проект што навистина ќе допре до човековата душа

Вања Ѓумар Николовски, диригент На вечерашниот концерт насловен „Бесмртност“, под диригентската палка на Вања Ѓумар Николовски, ќе прозвучат дела од големите класични мајстори Маскањи, Моцарт,...

Дали Кина и Америка со заеднички сили можат да го решат...

Со усвојување заеднички пристап, Соединетите Американски Држави и Кина можат да го искористат своето влијание кај клучните регионални играчи за да ги деескалираат тензиите...

Огромен ризик од терористички напади во Европската Унија

Европската Унија се соочува со „огромен ризик“ од терористички напади за време на Божиќ, предупреди во вторникот шефот за внатрешни работи на ЕУ, предупредувајќи...

Голема политичка закана за проширувањето

Долго време Европската Унија изгледа како затворен клуб. Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија од 2014 до 2019 година, славно изјави дека ниту една...

Фаворитите со по четири бода влегоа во главната групна фаза

СП 2023 ЗА РАКОМЕТАРКИ Норвешка досега е најефикасна (121 гол) и има најголема позитивна гол-разлика (плус 59) По максимални три победи во првата групна фаза на...