Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25986)

Најмалку седум, а најмногу девет земји ќе имаат тимови во осминафиналето

Досега меѓу 16-те најдобри сезонава во ЛШ се пласираа клубови од пет земји, и тоа од Шпанија (четири тима), Германија (три), Англија, Италија (по...

Прв сателитски интернет во висока орбита

Техно Кина го заврши првичното распоредување на својот прв сателитски интернет во високата орбита, објави Кинеската корпорација за аерокосмичка наука и технологија (CASC). По лансирањето група...

Нови видови инсекти во Англија поради климатските промени

На градска фарма од 37 хектари во англискиот град Бат волонтери наведоа 1.250 нови видови инсекти во последните осум години, а експертите се изненадени...

Романот „Идис“ од Робер Бадентер на македонски

Од печат излезе нова книга од издавачката куќа „Или-или“, романот „Идис“ од Робер Бадентер, во превод од француски на македонски јазик на Гзиме Старова....

Ново истражување покажува дека не треба да го одложуваме алармот

Постојат два типа луѓе во светот: оние што стануваат веднаш штом ќе го слушнат алармот и оние што го одложуваат барем еднаш пред да...

Томислав Османли добитник на „Донат“ за животно дело

На литературна свеченост одржана во Задар беа доделени годишните награди „Донат“ и „Горан Бујиќ“, кои ги доделува задарскиот оддел на Хрватското книжевно друштво. Лауреати...

Намирници полни со витамин Ц идеални за зимските месеци

Како што се приближуваме до зимските месеци, можеби се чини дека заразувањето со некоја болест е неизбежно. Без разлика дали станува збор за обична...

Македонски уметници изложуваат на министерскиот совет на ОБСЕ

За таа цел се селектирани и прикажани повеќе дела од уметници што во изминатите пет години биле дел од проектот „Фемина“ на ДЛУМ, чија...

Нокаут е невозможен, но можно е да се исцрпи противникот за...

Аналитичарите на НАТО, како што објавува британски Би-би-си, посочуваат дека веројатно не треба да се очекуваат „решителни операции“ во текот на зимата, но сметаат...

На Македонија итно ѝ е потребен „Амбер алерт“ или „Најди ме“

На интернет веќе функционира интернет-страницата „Најди ме“, која споделува податоци на македонски, албански и ромски јазик, но иако страницата постои, не е заживеана целосно....