Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25985)

Шаховската академија продолжува во јануари

Ќе бидат испратени покани до сите федерации да ги номинираат своите играчи, a светски познати тренери ќе спроведуваат сесии на четири јазици во дванаесет...

„Синиот јавач“ – дело на рускиот уметник Кандински

Сите луѓе се различни и секој човек има свој уникатен начин на гледање на светот. Се вели дека постојат неколку фактори што ја поттикнуваат...

Прекумерната употреба на антибиотици ќе биде одговорна за многу смртни...

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува отпорноста што може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи годишно...

Почна да се прикажува документарецот за Роби Вилијамс

Откако ќе го погледнете овој документарец, сигурно со други очи ќе го гледате дрскиот и харизматичен Роби Вилијамс Неодамна на „Нетфликс“ беше објавен серијал од...

„Гугл“ почнува да ги брише неактивните сметки

Компанијата „Гугл“ од први декември почнува да ги брише „неактивните“ сметки, што значи сите сметки што не биле користени најмалку две години. Тоа значи...

Медот од тиква има голем број придобивки

Здрава храна Тиквата е еден од најконцентрираните извори на алфа-линоленска киселина, есенцијална омега-3 масна киселина што е многу добра за здравјето на срцето. Медот од...

„Патување низ Македонија“ – нова документарна серија

Заинтересираните за македонските убавини можат да уживаат во новата документарна серија насловена „Патување низ Македонија“. Во првата епизода „Туристичките атракции на Македонија“, гледачите можат...

Пакистан поднесе барање за пристапување

Пакистан во четвртокот потврди дека поднел барање за членство во групата БРИКС. Апликацијата на Пакистан е да му се приклучи на блокот. Тоа доаѓа...

Џејмс стана рекордер и според бројот на одиграни минути

КОШАРКА - НБА Членот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс и официјално стана кошаркар со најмногу одиграни минути во историјата на НБА-лигата. Иако кошаркарите на...

Доминација на Гамбит Асеко СЕЕ

ШАХ - ЕКИПНА ЛИГА, ДО ОСУМ И ДО 10 ГОДИНИ Се одиграа дел од натпреварите на Младинската шаховска лига на Македонија во категориите до осум,...