Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25973)

Започнете го денот со пијалак со магнезиум

Здрава храна Магнезиумот е неверојатно важен за правилно функционирање на телото. Со оглед на неговото значење за организмот, недостигот од овој минерал се манифестира преку...

Скици на Микеланџело скриени под црква речиси 500 години

Тајната одаја откриена во 1975 година под базиликата „Сан Лоренцо“ во Фиренца, украсена со, како што се верува, скици на Микеланџело, првпат ќе биде...

Потомците на мегалодонот можеби сè уште владеат со длабокото...

Неочекувано и значајно откритие сугерира дека топлокрвните ајкули, за кои некогаш се сметаше дека се ретки може да се пораспространети отколку што се мислеше....

Во антиката се верувало дека леопардот е хибрид помеѓу лавот и...

Се смета дека родот пантера се појавил на азискиот континент, а потоа предците на леопардот и на другите мачки мигрирале на африканскиот континент. Фосилните...

Спортски вести

ШАХ Почна турнирот за ветерани „13 Ноември“ Со мечевите од првото коло почна второто првенство на Скопје за шаховски ветерани „13 Ноември“, по повод Денот на...

ЕНИГМАТА ОКАПИ, 4

Антиупатства за лична употреба Меркуција моја, Замисли, ги видов Џонсонови на ТВ. Се прикажуваше емисија за африканските фотографи, во чии рамки пуштаа стари документарци, а меѓу...

Ние, пријателите на Западен Балкан: „Нон-пејпер“ за „Да-соработка“

Во суштина, она на што најмногу се инсистира преку овој документ е зголемено присуство на Европската Унија во земјите од Западен Балкан и нивно...

Двојна победа на македонските репрезентации

Машката селекција ја забележа првата победа против Фарски Острови, а женската репрезентација оствари втор триумф во низа, совладувајќи ја Црна Гора ШАХ - ЕКИПНО ЕВРОПСКО...

Четири медали за Миоки на турнирот во Ниш

ЏУДО Џудо-клубот Миоки од Скопје изминатиов викенд постигна забележителен резултат на меѓународниот турнир, кој во организација на ЏК Кинезис се одржа во Ниш (Србија). Претставниците...

Беспрекорната техника на Симон Трпчески – задоволство за пијанофилите

Престижната „Лин рекордс“ со двоен албум на нашиот пијанист Престижната британска издавачка куќа „Лин рекордс“ го издаде двојниот албум на кој пијанистот Симон Трпчески повторно...