Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25964)

Стефановски: Ветераните максимално се вложија за да направиме турнир на завидно...

Триумф на Магла од Сплит, Вардар е четврти. На турнирот учествуваа 13 клуба, со играчи од 12 земји (Македонија, Хрватска, Црна Гора, БиХ, Грција,...

Реми и победа на Македонија

Мечевите беа во рамките на неделата на ЕХФ, но и како дел од подготовките за настапот на Европското првенство (ЕП) во Германија, а двете...

Второлигашки боксерски меч пред 5.000 гледачи

Во дебитантската година во Втората југословенска лига, на мечот против Нови Пазар во Скопје имаше околу 5.000 гледачи. Голубиќ во 1972 година стана сениорски...

Промовирана изложбената поезија „Стражари на ноќта“ од Марија Митева

Во „Мала станица“ се одржа промоцијата на збирката поезија „Стражари на ноќта“ од Марија Митева, во издание на „Полица“. Во прекрасната атмосфера на галеријата,...

Напиток што жените го нарекуваат ботокс во чаша

Нега и убавина Еден пијалак за многу кратко време стана популарен бидејќи голем број жени потврдиле дека по редовното консумирање забележале дека тенот им е...

Балетот „Есмералда“ на сцената на Националната опера и балет

Еден од бисерите на балетската уметност, „Есмералда“, од италијанскиот композитор Чезаре Пуњи, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет вечерва, со...

Објавена „Мојата најдолга љубовна врска беше со мојата публика“

„Мојата љубовна приказна“ е насловот на мемоарите на Тина Тарнер, во кои ќе прочитате за подемите и падовите во животот на неодамна починатата кралица...

Феномен што погодува многу луѓе: Дали сте метереопат?

Метереопатијата е феномен што погодува многу луѓе низ светот. Се манифестира преку низа физички и психолошки симптоми поврзани со климатските промени и атмосферските варијации....

„Шеќерни луѓе“ на Сузана Диневски патува на десет филмски фестивали

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју продукција“, е селектиран на десет меѓународни филмски фестивали. Филмот се прикажа...

Велика Британија објави декларација за вештачка интелигенција

Велика Британија неодамна ја објави Декларацијата од Блечли, договорена со земји како што се САД и Кина, за зајакнување на глобалните напори за соработка...