Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25964)

Азиските игри ги поттикнаа потрошувачката и економскиот раст

Големиот спортски настан донесе и економски придобивки   Деветнаесеттите Азиски игри во Хангжу не само што ја разбудија страста на луѓето за спорт туку и ги...

Малезиските султани избраа нов крал во единствена ротациска монархија

Султанот Ибрахим од јужната држава Џохор ќе ја извршува главно церемонијалната функција пет години Малезија објави дека нејзиниот следен и 17-ти крал ќе биде султанот...

Вардар почна со убедлива победа над Саморин

Целта на овој традиционален меѓународен турнир е афирмација на ватерполото кај младата популација, како и да го вратиме квалитетот на ватерполото на ниво како...

Како војната Израел – Хамас го дели француското општество

Тековниот конфликт во Газа меѓу Хамас и Израел го распарчува веќе поларизираното француско општество, резонирајќи со некои од најдлабоките поделби во земјата Терористичкиот напад извршен...

Принцезата во центарот на спортската мрежа на Саудиска Арабија

Борби за титулата во бокс, најдобрите светски фудбалери и голфери, зимски спортски настани и сега уште Светското фудбалско првенство за мажи - контролата на...

Организацијата на Обединетите нации (ООН) да го исправи меѓународноправниот преседан над...

Eксклузивно Професорот по меѓународно право Игор Јанев предлага нацрт-резолуција за ОН заради враќање на уставното име - Република Македонија Многу полемики во последно време се...

Карлсен загуби 10 поени, но не го дава врвот

На македонската листа и понатаму водат ВМ Кирил Георгиев и ЖФМ Весна Секуловска ШАХ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИДЕ ЗА НОЕМВРИ Поранешниот петкратен светски првак, Норвежанецот Магнус...

Македонските ученици ќе учат дека Самуил е бугарски цар, а Охридската...

Македонската црвена линија за наметнатиот и контроверзен историски проблем од страна на Република Бугарија е јасно определена во меморандумот на МАНУ, МПЦ-ОА и на...

Бока јуниорс и Флуминенсе играат за титулата и за пласман на...

Бока јуниорс ќе игра за да го израмни рекордот на Индепендиенте од седум титули, а Флуминенсе за првиот трофеј. Некои податоци пред 64-то финале...

Германскиот вицеканцелар Хабек се залага против растечкиот антисемитизам

Германија го забрани палењето на знамињата на другите земји, а вицеканцеларот ги потсети Германците дека палењето на израелското знаме или фалењето на акциите на...