Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25964)

„Глобален мозаик: колекција од портрети“ на Илина Стефанова

„Глобален мозаик: колекција од портрети“ е прво самостојно изложување на Илина Стефанова. Изложбата, опишана како прошетка низ емоциите на глобалните ликови, е отворена во...

„Види, летам!“ – претстава за бегалците, барателите на азил и лицата...

Истражување на човечката издржливост „Вондерленд театар“ го најави својот најнов театарски проект, „Види, летам!“ – истражување на предизвиците со кои се соочуваат лицата со статус...

Најдобрите градови за соло патување

Самостојните патувања стануваат сѐ попопуларни, но важно е да се избере вистинската дестинација за такво патување. Експертите за патувања на компанијата „Виз ер“ составија...

Менувањето на карактерот на државите ќе создаде нови конфликтни жаришта

Менувањето на карактерот на државите на Западен Балкан, преку различни интервенции во уставите со самоволно толкување на највисоките правни акти од страна на одредени...

„Северните“ мафијашки пресметки до истребување се преселија на југ

На чело на „Фокстрот“ е Рава Маџид, познат како Курдската Лисица, кој од 2018 година е најбараниот (Швеѓанец) на листата на барани лица на...

Кој ќе биде прв/а во јатото на НАТО

Добивањето на највисокото место во Алијансата, според мислењата на соговорниците, е прашање на заткулисни договори и лобирање за да се добие едногласна поддршка од...

Педантен план за енергетската транзиција, заради одржливост на стопанството и заради...

Инстантно преструктурирање на т.н. „зелено сценарио“ кај нас може да предизвика сериозни последици. На Македонија ѝ треба еволутивна транзиција кон зелена енергија, а не...

Започна 40-та кинеска научна експедицијана Антарктикот

Во средата наутро исплови 40-та кинеска научна експедиција на антарктичкиот тим, започнувајќи ја мисијата што се очекува да трае повеќе од пет месеци. Ова...

Прва титула за Тексас ренџерс

БЕЈЗБОЛ Бејзбол-тимот Тексас ренџерс ја освои титулата во американската беjзбол- лига (МЛБ), откако во петтиот натпревар од плејофот, одигран на стадионот „Чејс Филд“ во Феникс,...

Кинескиот екипаж „Шенжу-16“ се врати дома по пет месеци минати во...

Кинеските астронаути „Шенџоу-16“ или таиконаути, во вторникот по 154-дневна мисија во вселенската станица, безбедно се вратија на Земјата. Според Кинеската агенција за вселенски екипаж (ЦМСА),...