Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25927)

Осум медали за Дрим

На турнирот во Биелина настапија повеќе од 600 натпреварувачи, од 60 клуба од 11 држави ЏУДО - „ТРОФЕЈ ПАНТЕР“ Џудистите на клубот Дрим од Струга постигнаа...

Петнаесет млади поети на „Отскочна даска“

Петнаесет млади поети на возраст од 16 до 25 години се избрани да читаат на „Отскочна даска #2“, преднастан на „Скопскиот поетски фестивал“. На...

Промоција на „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“

Промоцијата на книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ и разговор со авторите Влада Урошевиќ и Владимир Јанковски е закажана за вечерва, во...

Награда за Александра Јоаниду за грчкиот превод на „Мојот маж“

Комисијата за доделувањето на наградата „Драги“ се одлучи во вториот круг на селекција да влезат десет преведувачи со изданија објавени од седум издавачки куќи....

Игри со зборови за разнебитување на македонското национално ткиво

Од аспект на актуелните обиди од страна на Македонската патриотска организација (МПО) за релативизација на македонскиот национален идентитет и негово расчленување на „историски, географски,...

СП во Струга ќе се пренесува на официјалниот канал на ФИДЕ

Стручен коментатор ќе биде македонскиот велемајстор Александар Чоловиќ. СП почна вчера, предвидени се девет кола, во возрасните категории над 50 и над 65 години,...

Поединечните „пријателски разговори“ со пратениците мирисаат на кривично дело

Веќе никој не крие дека под површината се одвиваат некакви разговори и пазарења, иако официјалните изјави се во насока дека се разговара без притисоци,...

Поезијата на Ацо Шопов во арапско руво

Кон поезијата на Ацо Шопов на арапски јазик, објавена под насловот „Избор од песните на големиот македонски поет Ацо Шопов“, во издание на „Куќата...

Дебитантите во ЛШ се подготвени за најголемата сцена

Патувањето на Унион Берлин, играјќи во три клупски натпреварувања на УЕФА, не е ништо помалку од бајка, а настапот на Антверпен, исто така, нуди...

Прва сет-топка за Македонија во ОН и… аут!

На 78-та сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк сме застапени на највисоко можно државно ниво, со двојни сили, откако прво таму отпатува...