Фото: Маја Јаневска-Илиева

Патувањето на Унион Берлин, играјќи во три клупски натпреварувања на УЕФА, не е ништо помалку од бајка, а настапот на Антверпен, исто така, нуди инспирација за секој европски клуб. Антверпен, кој по 66 години одново игра во најсилното клупско натпреварување, синоќа гостуваше кај Барселона, а Унион Берлин вечерва дебитира со мечот на гости со Реал Мадрид

ФУДБАЛ

Издигнувањето на Унион Берлин до врвот на европскиот фудбал почна во пониските лиги во Германија и ги достигна височините на Бундеслигата, пред да се искачи на стратосферските нивоа со групната фаза на Лигата на шампионите (ЛШ), откако претходно играше во Конференциската лига и во нокаут-рундите на Лига Европа. Нивниот подвиг е ништо помалку од извонреден, пишува Европската фудбалска унија (УЕФА). Во текот на целото патување, блиската врска помеѓу клубот и поддржувачите се покажа како дефинирачка карактеристика за успехот, однос заснован во традиционалните вредности и скромните почетоци на клубот. Без разлика дали создаваат наелектризирана атмосфера на својот стадион (тие ќе играат натпревари од Лигата на шампионите на Олимпискиот стадион во Берлин) или му помагаат на својот клуб да се справи со економските тешкотии, навивачите одиграа клучна улога во надминувањето на многубројните предизвици, пишува УЕФА.

ОД ОБЕРЛИГАТА ДО ЛШ

Во доцните 2000-ти, стадионот падна во лоша состојба. Парите беа малку и градот Берлин не можеше да си ги дозволи трошоците за реновирање. Следуваше извонреден чин на солидарност. Со месеци, околу 1.500 луѓе, меѓу нив бравари, заварувачи, сликари, градежници, медицински сестри, учители, пекари и лекари, неуморно работеа за да го вратат стадионот во форма, пишува УЕФА.
– Ако плаќате пари и добивате клуч за вашата куќа, тоа е една работа, но тоа не може да се спореди со интензитетот на луѓето што изградија и вложија крв, пот и солзи тука – рече претседателот на Унион Берлин, Дирк Цинглер.
Раководството на клубот под Цинглер постојано ги поддржуваше принципите, кои заслужија толку многу восхит.
– Од Оберлигата до ЛШ, начинот на кој одиме е неверојатен – рече тој.
Заложбата за зачувување на нивното скромно потекло, исто така, го поттикна искачувањето на клубот на теренот. Од 2018 година, тренерот Урс Фишер застана на кормилото, создавајќи пат до врвот врз основа на јасна и ефективна играчка филозофија. Поранешниот швајцарски репрезентативец, кој претходно освои две титули во швајцарското првенство со Базел, доби време да го усоврши и да го еволуира тимот, сезона по сезона. Неговите идеи не се видливи само за секој што ги гледа натпреварите на Унион Берлин, тие му ја донесоа и наградата за тренер на годината во Германија за 2023 година.
Успехот на Фишер и Унион Берлин во голема мера е изграден на цврста одбранбена основа. Тимот работи кохезивно за да го намали просторот за противниците во својата половина и често работи како добро подмачкана машина, овозможувајќи им да се натпреваруваат против противниците од највисокото ниво во Бундеслигата и пошироко. Стилот на игра фаворизира директен пристап, притоа давајќи приоритет на брзите транзиции и прецизното додавање и движење наместо продолжениот посед на топка. Тоа е забавен бренд на фудбалот, кој освои и натпревари и обожаватели.
Сепак, Фишер добро знае дека во фудбалот, недостигот од прогресија може брзо да биде проследен со надолна динамика. Напорната работа, прецизноста и постојаната тактичка еволуција масовно придонесоа за нивниот подем. Откако Фишер забележа дека „прекините може да одлучуваат за натпреварите, а ние уште имаме одреден потенцијал тука“, неговиот тим постојано покажува вештина за искористување на такви ситуации, особено корнери и слободни удари, за постигнување голови. Ќе биде фасцинантно да се открие дали Унион може да ја примени истата успешна формула на нивните натпревари од групната фаза во Лигата на шампионите. Кои други асови можат да ги извлечат Фишер и другите против Наполи, Брага и нивниот ривал на првиот натпревар, никој друг освен 14-кратниот шампион Реал Мадрид.
– Кога ќе добиете таква група, тоа само ве прави среќни – рече Фишер, а новото засилување Робин Госенс додаде: „Тоа е навистина убава група со три одлични гостувања. Наполи, можам да зборувам од искуство, прекрасен стадион со навистина прекрасни навивачи и врвен тим. Реал Мадрид зборува за себе“.
Без оглед на резултатот, неодамнешната историја сугерира дека Унион Берлин и нивните верни навивачи ќе го преземат предизвикот.

АНТВЕРПЕН СЕ ВРАТИ ВО ЕЛИТАТА

Унион Берлин не е единствениот клуб што дебитира во групна фаза во ЛШ сезонава. Кога белгискиот шампион Антверпен ќе патува за Барселона на првиот натпревар, тој ќе напише свое извонредно поглавје во историјата на европскиот клупски фудбал. Антверпен ја запечати својата прва домашна титула од 1957 година во судиското дополнување во последното коло од минатата сезона, кога херојот на родниот град Тоби Алдервирелд израмни на 2-2 на меч со ривалот за титулата Генк. Алдервирелд е единствениот член на тимот со долгогодишно искуство во ЛШ, играјќи за Ајакс и стигна до финалето со Атлетико Мадрид и со Тотенхем.
– Очекувањата не се големи. Морам да бидам реален за тоа. Немаме искуство како тим, како клуб во Лигата на шампионите, но има и позитива во тоа. Можеме да играме послободно и има помал притисок врз нас. Сите сакаат да покажат што можат да направат и, сигурно, како тим, сакаме да покажеме што можеме, мора да се тргнете со 100 отсто – вели тој. Н.М.