Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25897)

Кој ја носи титулата најдолговечна цивилизација?

Историјата сведочи за подемот и падот на многу империи и цивилизации. Некои преживуваат најмногу неколку децении, додека други траат со векови. Значи, кој издржа...

Кога креативноста блика низ објективот

Јована Савевска, историчарка на уметност, археолог, фотографка Со фотографирањето се запознала уште во раното детство, а веќе во тинејџерските години сфатила дека своите идеи, мисли...

Кои се приоритетите на БРИКС?

НЕКОИ ИНТЕРЕСНИ ИНФОРМАЦИИ ВО ПРЕСРЕТ НА САМИТОТ НА БРИКС ШТО ТРЕБА ДА СЕ ОДРЖИ ВО ЈОХАНЕСБУРГ Во пресрет на самитот на БРИКС што треба да...

Пожарите на Хаваи станаа најсмртоносни во историјата на САД

Сирените поставени околу островот, наменети за предупредување за претстојните природни катастрофи, воопшто не се огласија, а широките прекини на струја и мобилните мрежи ги...

Актуелните енергетско-геополитички прилики и предвидувања за до средината на 21...

Во средината и кон крајот на втората деценија од 21 век, и покрај доминацијата на САД, станува сè појасно дека почнуваат значителни економски, а...

Идниот туристички развој е неопходно да го развиваме на повеќе нивоа

Туристичката сезона за Охрид ја поминуваме добро и е над очекувањата. Пополнетоста на хотелските капацитети во август е меѓу 80 и 90 отсто. Така...

Уште пред протестите, СЗПМ подготви предлози за минималната пензија

Последното незадоволство и протестите на пензионерите, кои бараат поголем износ на минималната пензија и линеарно зголемување на пензиите за сите корисници на пензија, беа...

Кога ќе почнат преговорите веќе нема да има вето

Не почнуваме преговори со Бугарија, почнуваме со Европската Унија, а таму веќе нема гласања, нема вета од друг карактер. Препукувањата околу уставните измени веќе ја...

Стојановиќ: Без сонување за чекор плус, немаше да има вакво остварување

Македонија на ова СП доживеа само два пораза, и тоа против Норвешка (25-27) и Данска (30-37), а беа совладани Црна Гора (29-20), Грузија (27-21),...

Пуркашијан и Накамура најнов шаховски брак

Голем број брачни двојки се пронајдоа токму преку шаховската игра, а повеќето од нив се и многу силни шахисти и шахистки ЦРНО-БЕЛИТЕ ПОЛИЊА СЕ ПОВЕЌЕ...