Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25897)

Остана уште теоријата

По поразите од Израел и од Естонија, Македонија денеска го игра последниот меч во Талин, против Чешка (15 ч.) КОШАРКА - ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛОИ 2024 Шансите...

Ѓоковиќ го инспирира Гукеш да собори историски рекорд

Никогаш нема да заборавам како Ѓоковиќ спаси две меч-топки и победи во финалето на Вимблдон во 2019 година против Федерер, вели Гукеш ШАХ Седумнаесетгодишниот индиски шаховски...

Три раси на кучиња најлесни за дресирање

Животни Одредени раси на кучиња се познати по нивната исклучителна интелигенција, поради што брзо и лесно учат команди, а тоа ги прави лесни за дресирање....

Кинеските научници открија ген за зголемување на приносот на оризот

Тим кинески истражувачи пронашле клучен ген за зголемување на приносот на оризот, кој обезбедува важен извор на гени за одгледување ориз со висок принос,...

„Поетско Маркукуле“ по 16. пат во Прилеп

На камената бина на плоштадот „Александрија“ викендов во Прилеп се одржа традиционалната поетска манифестација „Поетско Маркукуле“, на која присуствуваа околу 150 учесници и гости,...

„Горчлив шеќер“ – мултимедијален проект на Ѓорѓе Јовановиќ

На 13 септември, во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе биде отворена изложбата „Горчлив шеќер“ на македонскиот уметник Ѓорѓе Јовановиќ....

„Х“ продава сувенири од ерата на „Твитер“

Компанијата „Х“, порано позната како „Твитер“, продава некои „сувенири“ од своето минато. Уметност, мебел и други предмети што ги красеа канцелариите на „Твитер“ во Санта...

„Барби“ забранет во Либан и во Кувајт

Либан, кој некогаш се сметаше за еден од најлибералните делови на Блискиот Исток, го забрани глобалниот кинохит „Барби“. Поконзервативниот Кувајт исто така најави дека...

Mладите виртуози од турското трио „Векандо“ на „Охридско лето“

Композиции од Едвард Григ, Фазил Сај, Дмитриј Шостакович и Морис Равел беа на репертоарот на 63. „Охридско лето“ преку извонредната изведба на младите виртуозни...

Серта – една од убавините на Македонија

Македонија е планинско-котлинска земја, a причина за тоа се сложените геолошки, тектонски и ерозивни процеси што дејствувале на овие простори илјадници години. Нашата земја...