Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25897)

Ванчо Каранфилов – стрелачки параолимпиец, жетвар на медали

Каранфилов ја продолжи традицијата на кумановецот Бранимир Јовановски со освојување медали на параолимпијадите и на сите големи приредби. Откако по тешка сообраќајка стана инвалид,...

Човекот што најгрижливо ги негуваше фиданките на старата македонска лоза

На Петар Поп Арсов му припаднала честа да го подготви првиот устав на организацијата и, по налог од неа, да го напише антибугарскиот памфлет...

ФИФПРО им помага на Нигеријките да си ги наплатат долговите

За време на СП, кое е во тек, фудбалерките сакаа да се концентрираат само на својата игра, без јавни изјави на оваа тема. Тие...

Триумф на Лајпциг, неуспешно деби на Кејн

Лајпциг успеа убедливо, со 3-0, да го совлада на гостински терен Баерн Минхен ФУДБАЛ – ГЕРМАНСКИ СУПЕРКУП Фудбалерите на бундеслигашот Лајпциг, по малку неочекувано, успеаја убедливо,...

Бубка замина, блесок на Ел Геруж

Во Атина, во 1977 година, Украинецот Сергеј Бубка на спектакуларен начин ги заврши настапите на светските првенства со шест злата, додека Мароканецот Хишам ел...

Одгризување од територијалната целовитост на Македонија

Втората македонска ударна бригада запретана во историјата?! Тоа не води кон добро. Македонските политички субјекти што го користат ваквиот начин за подигање на сопствениот...

Одлична организација, петто место за Катерина Ацевска

ЏФМ ја доби честа за првпат да го организира овој настан, што е историски момент за нас и за македонското џудо, но и реализација...

Како самите си ја ревидираме историјата (и со умисла ја...

Каков апсурд! Само замислете, во Скопје, главниот град на современата македонска држава, (пре)именувани се улици според личности што се бореле против Македонија и нејзиното...

Зошто сум против рамковниот договор

Додека ги пишувам овие редови, ДУИ си тера партиска забава со пари од нашата сиромаштија, од нашите деца за кои нема лекови и за...

Како може технологијата да влијае негативно на нашите деца

Многу е важно да се разберат овие ефекти за да се промовира одговорна и здрава употреба на технологијата, особено кога се користи од страна...