Сирените поставени околу островот, наменети за предупредување за претстојните природни катастрофи, воопшто не се огласија, а широките прекини на струја и мобилните мрежи ги попречуваа другите форми на предупредување

Степенот на штетите од пожарите станува сè повидлив и вџасувачки

Бројот на жртвите од шумските пожари на Мауи сега изнесува 89, соопштија официјални лица во саботата, со што ова го прави најсмртоносниот шумски пожар во САД во повеќе од еден век.
Степенот на штетата стана појасен во саботата, бидејќи тимовите за пребарување со кучиња трагачи ги пребаруваа урнатините на Лахаина во надеж дека ќе наидат на преживеани, четири дена откако пожарот го срамни историското одморалиште, уништувајќи згради и топејќи ги автомобилите.
Според процените на Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА), трошоците за обновата на Лахаина се проценети на 5,5 милијарди долари, при што повеќе од 2.200 објекти се оштетени или уништени и повеќе од 850 хектари изгорени.
Гувернерот Џош Грин на прес-конференција во саботата попладне предупреди дека бројот на загинати ќе продолжи да расте, бидејќи ќе бидат откриени повеќе тела.
Официјалните лица ветија дека ќе ги испитаат државните системи за одговор при итни случаи, откако некои жители се запрашаа дали можело да се направи повеќе за да се предупредат луѓето пред пожарот да ги зафати нивните домови. Некои беа принудени да влезат во Тихи Океан за да избегаат од пожарите.

Сирените поставени околу островот, наменети за предупредување за претстојните природни катастрофи, воопшто не се огласија, а широките прекини на струја и мобилните мрежи ги попречуваа другите форми на предупредување.
Државниот обвинител Ен Лопез рече дека започнува ревизија на одлучувањето пред и за време на пожарот.
Локалните власти опишаа кошмарен збир на околности, вклучувајќи и дефекти на комуникациската мрежа, силни ветришта од ураган на брегот и посебен шумски пожар на десетици милји подалеку, што ја направи речиси невозможна координацијата со агенциите за управување со вонредни состојби што вообичаено треба да издаваат предупредувања и наредби за евакуација.
Бројот на загинати во пожарите ја направи најлоша природна катастрофа на Хаваите во историјата, надминувајќи го цунамито во кое загинаа 61 лице во 1960 година, една година откако Хаваи стана американска држава.
Последниот број на загинати ги надминува 85-те луѓе што загинаа во шумскиот пожар во 2018 година во Парадајс, Калифорнија, што беше највисок од 1918 година, кога пожарот во Клокет во Минесота и Висконсин однесе 453 животи.
Додека беше на турнеја во Лахаина во саботата, Грин рече дека државните и федералните агенции работат на помош на преживеаните.
– Нашиот фокус сега е повторно да ги обединиме луѓето каде што можеме, да им обезбедиме домување и здравствена заштита, а потоа да се свртиме кон обнова – рече тој.
Властите почнаа да им дозволуваат на жителите да се вратат во Западен Мауи во петокот, иако опожарената зона Лахаина остана опколена со оган. Официјалните лица предупредија дека отровните испарувања би можеле да доаѓаат од областите во кои тлее и рекоа дека операциите за пребарување продолжуваат.
Стотици луѓе сè уште се водат како исчезнати, иако точниот број не е познат.
Катастрофалните пожари започнаа на полноќ минатиот вторник, кога беше пријавен пожар во градот Кула, на околу 35 милји од Лахаина. С.Т.