Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25896)

Манчини е нов селектор на Италија?

Според италијанските новински извори, оваа одлука стапува во сила веднаш, а името на новиот предводник на „аѕурите“ се очекува да биде познато во најскоро...

Германскиот сектор на недвижности погоден од тешка криза

Кризата, пред сè, беше предизвикана од наглиот раст на каматните стапки на ЕЦБ, но и од растот на трошоците за градежните работи, како и...

Реномираното меѓународно списание „Версвил“ посветено на македонската поезија

Реномираното меѓународно списание за поезија „Версвил“, својот најнов број во целост го посвети на современото македонско поетско творештво. Изданието е насловено „Поезија од Македонија“...

Грешки при сушење на косата

Нега и убавина Сушењето на косата е една од оние вообичаени секојдневни активности што ги правиме речиси цел живот, па честопати не сме премногу свесни...

Секој изгубен заб води до стареење на мозокот

Добро е познато колку оралната хигиена е важна за нашето целокупно здравје. Но дали знаевте дека постои врска помеѓу повлекувањето на непцата и губењето...

Замина актерката со специфичен и топол сензибилитет

Катина Иванова (1951 - 2023) Македонскиот народен театар со огромно жалење ја сподели веста за заминувањето на големата македонска актерка Катина Иванова. - Замина нашата колешка...

Кога светот е во опасност, убавината ќе го спаси

Во пресрет на седмото издание на „Дрим шорт“ Седмото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“, кое оваа година ќе се одржи од 14...

„Над рудникот“ и „Танцувајќи ја Пина“ го отвораат „Македокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ во своето 14-то издание ќе се одржи од 17 до 24 август во Скопје. Фестивалот ќе се одржи...

Претходно познат лек е можно да го забавува стареењето

Лекот за хипертензија „рилменидин“ го забавува стареењето кај црвите, покажаа истражувањата, што значи дека ефектот, хипотетички, би можел да се „преслика“ на луѓето, помагајќи...

Големите разлики во температурите ги полнат амбулантите

Заладувањето и промената на надворешните температури за многумина се здивнување од летните горештини. Но за многу граѓани значат и здравствени предизвици. Варијации во крвниот...