Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25884)

Нов светски рекорд за најбрзо искачување на сите 14 највисоки врва?

Харила од Норвешка и Тенјен (Лама) Шерпа од Непал за 92 дена се искачиле на сите 14 највисоки врва во светот (сите над 8.000 м)....

Добротворен концерт на „Франк Дупре трио“ на „Охридско лето“

Вечер што долго ќе се памети на „Охридско лето“ приредија членовите на германското трио „Франк Дупре трио“, пијанистот Франк Дупре, Јакоб Круп на контрабас...

Изложба на Државниот архив во МСУ

По повод одбележувањето на 60-годишнината од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје во 1963 година, а во рамките на проектот „Скопје во пет и...

Македонска вечер на „КоторАрт“

Македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и пијанистката Ема Попивода ќе настапат на интернационалниот фестивал „КоторАрт“ во Црна Гора На 30 јули, македонскиот камерен оркестар „Профундис“ заедно со...

Обликот на вашето тело може да влијае на здравјето

Медицински совет Научниците сметаат дека откриле како обликот на вашето тело може да влијае на вашето здравје. Ако, на пример, имате долго торзо за вашата...

Навики што можат да ви одземат 20 години од животот

Научниците идентификуваа осум нездрави животни навики, кои, доколку се променат, би можеле да доведат до тоа луѓето да живеат 20 години повеќе. Според студијата, недостигот...

По 75 години, разјаснета мистеријата во Индиски Океан

Во Индиски Океан постои „гравитациска дупка“, место каде што гравитациската сила на Земјата е послаба, нејзината маса е помала од нормалната, а нивото на...

Германија полека го губи чекорот со другите светски индустриски гиганти

Ако застане моторот на Европа, тоа ќе биде дополнителен шок за веќе поларизираниот политички пејзаж на континентот Деиндустријализација како резултат на политиките на Берлин Најголемите германски...

Повторно исчекор кон повисоки камати

Американската централна банка завчера донесе одлука уште еднаш да ја зголеми каматната стапка за 0,25 процентни поени, така, референтната каматна стапка за долари беше...

Изградувањето на манастирот „Св. Лидија Македонка“ во срцето на иселеникот Тоде...

Остварување на еден животен сон Деновиве Битола и околината сe преполни со туристи. Ги има од секаде, но најмногубројни се повратниците од Австралија, од градовите...