Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25845)

Трикови против здодевните кујнски молци

Топлите и влажни места никогаш не се добар избор за чување храна, а дополнителна причина е што молците сакаат такви места. Затоа никогаш не...

Нуклеарната фузија сè уште е далеку од употреба

По децении напредок, кој беше толку зголемен и скап што можеби изгледаше бесмислено, технологијата за нуклеарна фузија конечно направи пробив за кој вреди да...

Обвивката со меурчиња е создадена по грешка

Поради можноста за оштетување при транспорт, чувствителните предмети се обвиткуваат во заштитна обвивка со меурчиња, но тоа не била нејзината првична намена. Излегува дека...

Новата 3Д-реконструкција му го откри лицето на египетскиот фараон Тутанкамон

Истражувачите реконструирале тродимензионална апроксимација на лицето на египетскиот фараон Тутанкамон, користејќи постојни КТ-скенови, фотографии и рендгенски снимки на неговиот череп, а резултатот е најблиска...

Најпрвин отслужување воен рок, па потоа сѐ друго во животот

Се враќа ли задолжителната воена служба во земјите на ЕУ По падот на железната завеса во Европа, многу земји ја укинаа задолжителната воена обврска. Но...

Ќе важи ли законот во САД еднакво за сите, независно дали...

Низ призмата на владеењето на правото и принципот на неселективност на легислативата и институциите во Америка Подготвил: Mарјан Велевски Индиции за корупција на Бајден, ќе се...

Новата ера на конкуренција во глобалните движења

За кроењето на геополитиката во иднина, неизбежни ќе бидат шест држави во подем Кои држави во блиска иднина на глобално ниво се релативно стабилни и...

Со опрема од десет евра се крадат возила вредни стотици илјади...

Сѐ поголемото присуство на електроника во возилата дава дополнителна предност за крадците на автомобили Погодностите што ги нуди системот на автомобили без клуч (КЕС) е...

Кинескиот јуан – нов избор за блокот држави од Регионалното сеопфатно...

Десетте членки на АСЕАН, плус Кина, Јужна Кореја, Нов Зеланд, Австралија и Јапонија, се согласни да биде проширена употреба на јуанот во прекуграничната трговија Извештајот...

Наместо омаж – Дарко Димовски, претседател на ССМ

Клучни поенти од последното интервју за нашиот весник Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски, кој почина по кратко боледување на 45-годишна возраст,...