Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25840)

Напиток од цимет и мед за забрзување на метаболизмот

Во последно време на социјалните мрежи се споделува магичен пијалак што го забрзува метаболизмот и помага при слабеење, а е направен од мед, цимет...

Дали е доволно да вежбате кратко, но енергично

Некои студии тврдат дека енергичното качување по скали, брзото одење, носењето тешки торби или чистењето прозорци може да ја замени редовната физичка активност кога...

Концерти на националните ансамбли „Танец“ и „Коло“

Националните ансамбли „Танец“ и „Коло“ имаат долгогодишна успешна соработка, а последен пат настапија заедно на Новогодишниот концерт на „Танец“ во 2019 година. Тогаш на...

Нов лек за рак на белите дробови

Употребата на лекот „осимертиниб“ по операција го намали ризикот од смрт кај пациентите со рак на белите дробови за 51 отсто, пренесува „Гардијан“. - Пред...

Подводен робот би можел да ги замени нуркачите во опасните операции

Научниците од универзитетот ЕТХ во Цирих, кои работат со компанијата „Тетис роботикс“, развија подводен робот што може да се користи во ситуации премногу опасни...

Најновиот проект F.L.Y.O.M на Кирил Василев

Занимливости Подготвил: Далибор Станковиќ Поради голема заинтересираност, во Отвореното графичко студио при Музејот на град Скопје повторно ќе биде отворена самостојната изложба на Кирил Василев, еден...

Намалувањето на производството на нафта се заканува да ги зголеми цените

Саудиска Арабија најави дека ќе го намали производството на нафта за еден милион барели на ден (бнд) од јули. Намалувањето следува по претходните најави на ОПЕК+...

Со дуплирање на противпожарните сили до превенирање „сезона на пожари“

ЕУ го удвојува бројот на противпожарни бригади пред летниот период Европската Унија (ЕУ) двојно го зголеми бројот до 28 на достапни авиони за да помогне...

Пироманите од главниот град

СЕРИЈА СЕРИОЗНИ ИНЦИДЕНТИ СО УНИШТУВАЊЕ УРБАНА ОПРЕМА ВО СКОПЈЕ Штетата по граѓаните и по градот од девијантното пироманско однесување е повеќекратна. Прво, граѓаните остануваат без...

Битолчани во внатреинституционални комбинаторики, мечтаејќи за функционални локални институции

Прегрупирања со нови коалицирања на политичките партии во рамките на Советот на Општина Битола По само година и пол од функционирањето на коалицијата меѓу партијата...