Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25829)

Видови зеленчуци што може да се одгледуваат во саксија

Домување Одгледувањето зеленчук во саксии стана особено популарно во последниве години. На тој начин во исхраната ќе вклучите здрава храна, која не е полна со...

Половина од езерата во светот се намалија во последните 30...

Повеќе од половина од големите езера и акумулации во светот се намалени од раните 1990-ти, главно поради климатската криза и човечката потрошувачка, што предизвикува...

Нова студија открива мозочна активност кај пациенти што умираат

Со феноменот „еден чекор до смртта“ некои луѓе се потсетуваат на силна светлина на крајот од тунелот, чувство на присуство на најблиските или лебдење...

Свиреше на 13 инструменти, труба, саксофон, гајда, зурла, шупелка…

Почина кралот на ромската музика Ферус Мустафов По кратко боледување, почина кралот на ромската музика Ферус Мустафов. Веста за неговата смрт вчера ја објавија и...

И Обединетите нации и Меѓународниот монетарен фонд да се реформираат

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, изјави на самитот на Г7 во Јапонија дека е време да се реформираат Советот за безбедност и...

Долгорочна „замрзната војна“

Во американските медиуми изминатиот викенд беше проследена веста дека „Вашингтон се подготвува за можно сценарио во кое конфликтот во Украина би траел со години,...

Нова демократија победи, но сè поизвесни се нови избори

Парламентарни избори во Грција Партијата Нова демократија убедливо победи на предвремените парламентарни избори што се одржаа во неделата во Грција, со освоени над 40 отсто...

Глаголицата и кирилицата

Приказни од 10 век Приказна бр. 1: Бугари Почнува уште некаде во 5 в., па и порано, додека еден народ, во најстарите (кинески) документи познат како...

Скопјани пијат безбедна вода

Неделен лабораториски извештај за квалитетот на водата за пиење во Скопје Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје за подобра информираност на граѓаните на градот...

Во пресрет на вториот круг на претседателските избори: Каде оди Турција?

На 14 мај 2023 година во Република Турција се одржаа редовните претседателски и парламентарни избори. Како што веќе и официјално е потврдено, изборот на...