Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25829)

Отворен ден во средното училиште во општината Илинден

Средното општинско стручно училиште „Илинден“ од општината Илинден неодамна ги отвори вратите за сите заинтересирани што сакаат да се запознаат со условите за запишување...

Зелени површини

До старата мелница позната со името „Млин Куманово“ сега се наоѓа училиштето „Коце Металец“, спроти бензинска пумпа и автопатот што води кон населбата Ченто,...

Домашните цени отпорни на поевтинување

На меѓународниот пазар цените со надолни трендови, на домашниот пазар - „статус кво“ Малопродажните цени на основните производи, храната и други есенцијални производи во Македонија...

Решенија!

Ценејќи го севкупниот амбиент создаден на меѓународен план, тешките регионални проблеми и состојбите кај нас, а во контекст на постојните кризи од 2008 година...

Злато за каташката Данка Стојкова

Сениорскиот тим во борби се закити со бронза КАРАТЕ – МЕДИТЕРАНСКО ПРВЕНСТВО Македонската јуниорска репрезентативка во кати Данка Стојкова постигна голем успех освојувајќи го најсјајниот медал...

Народ што изодел толку тежок пат низ историјата не може да...

Интервју со Наде Проева, универзитетска професорка по античка историја На крајот од минатата година од печат излезе книгата на Ангел Динев, „Народносната свест на македонските...

Порази на македонските репрезентации

Кугларките загубија од Германија и Австрија, а кугларите од Чешка КУГЛАЊЕ – 10. СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Македонската женска и машка кугларска сениорска репрезентација со порази стартуваа на...

Манчестер Сити по деветти пат шампион

Гвардиола дојде во клубот во 2015 и оттогаш му донесе пет првенствени титули, една повеќе отколку што клубот освоил од своето основање во 1880...

Вардар по две години повторно прволигаш

Најтрофејниот македонски клуб убедливо, со 3-0, славеше во бараж-дуелот против Скопје ФУДБАЛ Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар, по две години минати во второлигашка конкуренција, повторно се...

Во Софија срамно и бездостоинствено ги извртуваат македонската историја и...

Бугарските лингвисти (во најголема мера „јаничари“) повторно удираат ниско во извртувањето и присвојувањето на македонската култура, македонското културно и национално материјално и нематеријално (духовно)...